Praktické tipy

6 mýtov o kontaktných šošovkách

Kontaktné šošovky boli pomerne kontroverznou zdravotnou pomôckou. Hoci sa situácia rokmi lepší, stále ešte medzi širokou verejnosťou prevládajú rôzne fámy a nepravdivé názory týkajúce sa kontaktných šošoviek.

Mýt č.1 – Nemôžem nosiť kontaktné šošovky

Ale áno, môžete. Technologický pokrok sa pohol rapídne dopredu a kontaktné šošovky sú vhodné pre každého. Na trhu nájdete aj bifokálne kontaktné šošovky pre ľudí s presbyopiou a mäkké torické šošovky, ktoré korigujú astigmatizmus. Ktovie, možno ste vhodnejším kandidátom na nosenie kontaktných šošoviek ako si myslíte!

Acuvue Oasys (6 šošoviek)

Acuvue Oasys (6 šošoviek)

Mýt č.2 – Kontaktná šošovka sa môže dostať za oko

Toto tak isto nie je pravda. Biológia prosto nepustí a ľudské oko je „skonštruované“ tak, že spomínaný problém nemôže nastať. Spojivka, tenká membrána, pokrýva očné bielko a je spojená s vnútornou časťou očných viečok, takže strata kontaktných šošoviek niekde za okom jednoducho nie je možná.

Mýt č.3 – Kontaktné šošovky sú nepohodlné

Tvrdenie, ktoré je viac domnienkou ako reálnou skutočnosťou. Je pravda, že ľudské oko môže reagovať na cudzí predmet vo svojej blízkosti, avšak po krátkom adaptačnom období drvivá väčšina ľudí ani nevie, že kontaktné šošovky má.

ColourVue Crazy šošovky – Voldemort (2ks trojmesačné) - dioptrické

ColourVue Crazy šošovky – Voldemort (2ks trojmesačné) – dioptrické

Mýt č.4 – Kontaktné šošovky sa môžu trvalo prilepiť na oči

Z časti ide o pravdivé tvrdenie, najmä v prípade mäkších kontaktných šošoviek. Ak vyschnú, naozaj sa môžu k povrchu oka prilepiť. Ale nie natrvalo. Aplikáciou sterilného fyziologického roztoku je možné ich opätovné rozpohybovanie.

Mýt č.5 – Nosenie kontaktných šošoviek časom vyvolá očné problémy

Pravdou je, že opotrebované alebo zanedbané kontaktné šošovky môžu spôsobiť isté očné problémy ako zápaly a pod. Ak ale budete dodržiavať pokyny svojho očného lekára ohľadom starostlivosti a  odporúčanej dĺžky používania, nemôže sa vám nič stať.

Mýt č.6 – Kontaktné šošovky môžu „vyskočiť“ z očí

Takéto situácie sa občas naozaj diali, ale to je už pekne bradatá história. Aj moderné farebné kontaktné šošovky dneška priliehajú k oku veľmi tesne a ich povrch je naviac plynopriepustný, takže ich nečakané uvoľnenie z očí nositeľa je mimoriadne zriedkavé.

Video návod: Ako si nasadiť kontaktné šošovky?

Leave a Comment