Komerčné články

7 krokov, ktoré vám pomôžu zladiť interiér obývačky

Obývačka je miestom príjemných stretnutí a perfektného relaxu po hektických dňoch. Zariaďte si tú svoju tak, že z nej nebudete chcieť odísť.

Ako vybrať farby

Farby, ktoré pre obývačku zvolíte, výrazne ovplyvnia náladu a pocity vašich hostí. Farby môžu priestor zenergizovať alebo zjemniť, záleží na ich intenzite a na tom do akej miery sú „teplé“ či „studené“. Kombinácia jemnej modrej a bielej priestor upokojí, pastelové odtiene žltej či zelenej zase dodajú príjemné teplo a hravosť.

Čo na stenu?

Nakoľko obývačka plní úlohu reprezentatívneho miesta, dostáva sa jej predsa len inej pozornosti. A tiež jej stenám. Aby ste z obývačky vytvorili vítaciu miestnosť so štýlom, inštalujte moderné nálepky na stenu do obývačky. Napríklad tie s heslom „Home sweet home“ či „Life is beautiful“.

Nálepka na stenu

Nálepka na stenu

Aj na podlahe záleží

V súlade s funkciou obývačky ako verejného priestoru si vyberte aj podlahové krytiny. Mali by niesť jasný dizajnový odkaz a poskytovať príjemné pohodlie pod nohami. Ak ale preferujete menej odvážne riešenia, vyberte si neutrálnu podlahu, ktorá umožňuje zamerať pohľad hostí viac na nábytok či umenie v izbe. Populárnymi riešeniami sú podlahy z tvrdého dreva s kobercami, na  výber sú ale aj keramické a kamenné dlaždice či celoplošné koberce.

Vytvorte centrálny bod

Centrálny bod v akejkoľvek miestnosti vám umožní lepšiu orientáciu. Čo sa obývačiek týka, úlohu „priamovača pozornosti“ môže celkom prirodzene plniť napríklad krb, symbolizujúci teplo domova. Väčšinou to je ale televízor, okolo ktorého sa točí všetká pozornosť. Okrem neho to ale môže byť aj úžasný výhľad z okna či vzácny kúsok umenia.

Ako rozložiť nábytok

Obývacie izby slúžia za účelom zhromažďovania (rodiny, priateľov), preto aj rozloženie nábytku v nich by malo podporovať konverzáciu a interakciu medzi ľuďmi. Vytiahnite preto sedadlá od stien a umiestnite ich oproti sebe. Ak máte väčšiu obývačky, pokojne môžete priestor rozdeliť na dve časti. A koniec koncov – kreslá či stoličky sa dajú vždy pritiahnuť tam, kde je to práve potrebné.

Čo s osvetlením

Osvetlenie v obývačke by malo byť zamerané na vytvorenie uvoľnenej a pohodovej nálady. Zamerajte sa na vrstvy svetla a najmä na pozíciu svetelných zdrojov – mali by vytvárať pomyselný trojuholník, kvôli ideálnemu rozloženiu svetla ako takého.

Umenie v izbe

Steny obývacej izby ožijú, keď ich ozdobíte umením alebo zbierkami, ktoré máte radi. Pokiaľ ide o obrazy, tie by mali byť umiestnené zhruba vo výške očí – ani nižšie, ani vyššie. Ak chcete vytvoriť jednoliaty celok steny s dverami, docielite to samolepiacimi fóliami na dvere. Perfektný výber nájdete na https://www.perfektnetapety.sk/samolepiace-folie-na-dvere.

Leave a Comment