Komerčné články

Vedci zistili, že neskoro v noci je nebezpečne ospalých 44% vodičov

Jednotvárna diaľnica dokáže nadránom ukolísať aj toho najskúsenejšieho vodiča. Mikrospánok, ktorý trvá hoci len niekoľko sekúnd, môže byť smrteľne nebezpečný podobne ako jazda v opitosti. V USA dokonca spôsobí 100 000 nehôd ročne.

pr-dr-sleep

Mikrospánok najviac ohrozuje:

  • mužov do 26 rokov,
  • osoby s neliečenými poruchami spánku,
  • zamestnancov, ktorí pracujú na smeny,
  • profesionálnych vodičov.

Šoférovanie v noci je nebezpečné

Ak si myslíte, že je skvelé večer sadnúť do auta a ráno byť v Chorvátsku, pretože ušetríte celý 1 deň, ste na omyle. V roku 2013 zverejnili vedci v Journal of Sleep Research štúdiu, z ktorej vyplýva, že 44% vodičov, ktorí šoférujú neskoro v noci, je nebezpečne ospalých.

V túto dobu je riziková cesta po diaľniciach, pretože je veľmi monotónna a vodič má pocit bezpečia. Keby išiel úzkou a kľukatou cestou, je viac bdelý, pretože musí šoférovaniu venovať plnú pozornosť.

Káva nie je liek na mikrospánok

Ak sa chystáte prebiť únavu kávou alebo energetickým nápojom, dobre si to rozmyslite. Ak dorazíte do cieľa za pol hodiny, pokojne sa nápojom povzbuďte.

V prípade, že vás čaká dlhšia cesta, si radšej dajte len prestávku bez kávy. Kávové aj energetické nápoje strácajú svoju účinnosť po 2 hodinách a človek je potom viac unavený ako predtým.

pr-dr-sleep2

Mikrospánok je rovnaký problém ako alkohol

Pomalé reakcie, strata orientácie a rozmazané videnie. Opitosť a silná ospalosť za volantom majú veľmi podobné následky. Kým zo slovenských policajných štatistík vyplýva, že alkohol v roku 2014 zavinil necelých 5 000 nehôd, spočítať, koľko havárií zapríčinil mikrospánok, nemožno.

Neexistuje žiadny tester únavy, ktorým by bolo možné mikrospánok zmerať. Štatistiky ale hovoria, že 14 000 nehôd spôsobili vodiči, ktorí sa jazde nevenovali dostatočne. Do tejto kategórie môžeme zaradiť aj mikrospánok.

V USA dokonca únava a mikrospánok spôsobuje 100 000 nehôd ročne, pri ktorých zomrie 1 550 ľudí.

Najlepšou prevenciou je dobrý spánok

Odpočinutému vodičovi mikrospánok nehrozí. Preto choďte pred dlhou cestou skôr do postele a snažte sa dobre vyspať. Nezaobídete sa bez dobrého matraca. S výberom toho správneho vám poradí konfigurátor.

Leave a Comment