Bývanie

Úprava vody chráni spotrebiče, potrubia a predovšetkým ľudí

Prečo je úprava vody užitočná?

Úprava vody chráni spotrebiče, potrubia a predovšetkým ľudí. Predstavte si svoj každodenný život bez čistej vody. Ráno nie je voda na čaj alebo kávu, do práčky, na osobnú hygienu ani na varenie. Všetci potrebujeme čistú vodu vrátane priemyselných odvetví, ako je výroba nápojov alebo výroba energie. Čistá voda je nevyhnutná. Vďaka modernej úprave vody si môžete byť istí, že pitná voda z potrubí je a zostane zdravá. Upravená voda chráni potrubia a zariadenia v domácnostiach a podnikoch.

História

Už v 19. storočí sa hľadali spôsoby, ako zlepšiť kvalitu vody. Napríklad sa na čistenie vody používali pieskové filtre. Koncom 19. storočia sa na dezinfekciu nakoniec začal používať chlór. Úprava vody má  dlhú tradíciu a ľudia vyvinuli ešte lepšie techniky. Nariadenie o pitnej vode dnes stanovuje presné požiadavky na kvalitu vody.

Čo v skutočnosti znamená „úprava vody“?

Úprava vody je cielená zmena v kvalite vody. To znamená, že škodlivé látky sa odstraňujú z vody, napríklad baktérie, mikroorganizmy, vápnik, mangán, olovo, soli a podobne.

Dodatočné čistenie vody v domácnosti môže byť tiež potrebné, ak voda v dome prechádza starším potrubným systémom, cez ktoré sa môžu do pitnej vody dostať častice hrdze alebo nečistoty. Mikroorganizmy sa môžu tiež filtrovať z vodovodnej vody pomocou domácej technológie na zlepšenie kvality vody.

Nie každá voda je dobrá

Vo vode sa nachádzajú látky ako soli, horčík, železo alebo vápnik. Niektoré z týchto prísad sú celkom žiaduce. Iné nepredstavujú riziko pre ľudské zdravie. Napriek všetkému voda, ktorá je úplne neškodná pre zdravie a chutí dobre, nie je automaticky dobrá voda. Ak je voda príliš tvrdá, môže zaútočiť na potrubia a zariadenia v domácnosti. Zmäkčovacie systémy a filtračné systémy bránia často škodlivej tvorbe vodného kameňa a zabezpečujú životnosť všetkých komponentov systému prívodu vody a pripojených zariadení, ako sú umývačky riadu, práčka alebo rýchlovarná kanvica.

Vysoká kvalita vody – nízke náklady na energiu

Účinné čistenie vody chráni nielen vaše vybavenie a potrubia, ale aj vašu peňaženku. Napríklad jedna milimetrová vrstva vodného kameňa na stene kotla spôsobuje o 10% viac energie. Ak je vo vašom dome nainštalovaný systém zmäkčovania vody, náklady sa výrazne znížia. Tiež sa znížia náklady na údržbu umývačky riadu a práčky.

Leave a Comment