Praktické tipy

3 jednoduché metódy: Ako dostať chlór z vody

Zaujímali ste sa niekedy o chemický rozbor vody vo vašej domácnosti?

Chlór vo vašej vode môže byť v niektorých prípadoch škodlivý. Zvyčajne sa vyskytuje vo vode, pretože sa používa na čistenie a udržiavanie vody bez baktérií, preto sú bazény ošetrené chlórom. Príliš veľa chlóru vo vode, ktorú pijete, však môže spôsobiť alergické reakcie, problémy so žalúdkom a iné zdravotné problémy.

Tiež, ak máte akvárium alebo domáce zvieratá, ktoré majú alergie, možno budete chcieť zvážiť použitie vody, ktorá bola dechlórovaná pre zvieratká vo vašej domácnosti. Celkovo vzaté, chlór vo vašej vode nie je pre vás dobrý, a ak môžete, odstráňte ho.

Niektorí ľudia sa rozhodnú odstraňovať chlór iba z vody, ktorú pijú, zatiaľ, čo iní radšej zostanú od neho celkom ďaleko, a to aj pri sprchovaní alebo praní oblečenia. Voľba je na vás a vašej rodine, takže nezabudnite zvážiť všetky svoje možnosti.

V tomto článku vám predstavíme tri bežné spôsoby, ako odstrániť chlór z vody. V závislosti od toho, čo hľadáte vo vode, môžete vyskúšať jednu alebo viac z týchto metód a zistiť, ktorá z nich je pre vás najvhodnejšia.

Prevarenie vody

Naplňte hrniec asi do polovice vodou. K vode nepridávajte nič iné, pretože ju budete neskôr používať na pitie. Priveďte vodu do varu a nechajte ju tam 20 minút. Dávajte pozor, aby ste sa uistili, že sa neprevarí alebo nespáli váš hrniec. Pred použitím na pitie nechajte vodu úplne vychladnúť na izbovú teplotu alebo ju dajte do inej nádoby. Varom sa odstráni chlóramín z vody ako aj chlór a niektoré ďalšie kontaminanty, ako sú baktérie.

Majte na pamäti, že vriaca voda na varenie zvyčajne postačuje na odstránenie chlóramínu a niektoré zložky môžu počas varenia neutralizovať.

Odparovanie

Nájdite čistú nádobu najlepšie z nehrdzavejúcej ocele (nie plastovú). Táto metóda však nie je úplne účinná. Nádobu naplňte vodou. Ak je to potrebné, položte naň veko, aby ste zabránili vniknutiu kontaminantov do vody. Nechajte vodu stáť až 24 hodín pri izbovej teplote, aby sa chlór vo vode odparil. Majte na pamäti, že táto metóda neodstráni chlóramín a neodstráni toľko chlóru ako iné metódy. Ak používate vodu do akvária, použite komerčný dechlorátor (nezabudnite však, že tieto výrobky nie sú určené na pitnú vodu).

Filtrácia pomocou aktívneho uhlia

Iba pár minút po dokončení inštalácie filtra je voda „lepšia“. Tento filtračný systém, môžete využívať pre celý dom. Prvok uhlíkového filtra vo vašom filtračnom systéme obsahuje aktívne uhlie, ktoré môže byť podľa typu, ktorý si vyberiete, buď vo forme granúl alebo v pevnom bloku.

Keď voda prúdi cez uhlie, chemikálie, baktérie a znečisťujúce látky prítomné vo vode sa držia drsných okrajov častí uhlia a zostávajú tam zachytené.

To umožňuje, aby čistejšia voda, ktorá zostane, mohla pretekať cez filtračný prvok bez toho, aby so sebou brala akékoľvek znečisťujúce látky. Filtráciou môžete odstrániť organické kontaminanty ako aj pesticídy a herbicídy.

Hoci nemusí odstrániť 100% všetkých kontaminantov, filtrácia je navrhnutá tak, aby bola najúčinnejšia zo všetkých uvedených metód.

 

 

Leave a Comment