Komerčné články

Polostrov Istria – pri mori za pár hodín

Polostrov Istria patrí k obľúbeným letným dovolenkovým destináciám Slovákov. Je to nielen kvôli tomu, že sa sem dá dostať za pár hodín jazdy, ale aj kvôli množstvu pekných prímorských letovísk. Istria je najväčší polostrov v Jadranskom mori a leží na území troch štátov: Chorvátsko, Taliansko a Slovinsko. Polostrovom Istria pretekajú tri rieky: Dragonja, Raša, Mirna a zo severu je chránená horským masívom Učka. Istria sa delí na časť Modrá Istria a Zelená Istria, pričom Modrá Istria zahŕňa pobrežie a Zelená Istria sa vzťahuje na vnútrozemie. Najobľúbenejšie letoviská Istrie sú Poreč, Pula, Rovinj, Medulin, Umag, Fazana, Rabac či Novigrad.

shutterstock_237581116

Milovníci prírody si prídu na Istrii na svoje a nemali by vynechať návštevu Národného parku Brijuni, ktorý sa rozprestiera na 14-tich ostrovoch neďaleko mesta Pula. Letná dovolenka na Istrii nemusí znamenať len polihovanie na pláži, ale môže sa zmeniť na dobrodružné objavovanie krás pobrežia i vnútrozemia. Je tu množstvo budov s krásnou benátskou architektúrou z čias, keď Istriu ovládali Benátky. Na Istrii sú tiež mnohé iné historické budovy a niekoľko archeologických nálezísk. Amfiteáter v Pule je jeden z najzachovalejších európskych amfiteátrov a v súčasnosti sa tu už našťastie nekonajú krvavé zápasy gladiátorov, ale koncerty a iné kultúrne podujatia.

Pri meste Novigrad bol v roku 2014 otvorený prvý chorvátsky akvapark – Aquapark Istralandia, ktorý je vraj najzábavnejší v celom Chorvátsku a je otvorený celoročne. Ďalší veľký akvapark Aquacolors je pri meste Poreč a patrí medzi najväčší v juhovýchodnej Európe. Dovolenka na Istrii je vhodná pre rodiny s deťmi, jednotlivcov ako aj staršie páry. Je tu množstvo cyklistických chodníčkov, stačí  teda naložiť bicykel do auta a o pár hodín ich môžete brázdiť osobne. Na Istrii nezabúdajú ani na naturistov a napríklad naturistický kemp Koversada blízko Vrsaru je najstarší v Európe a je jeden z najväčších. Ďalšie naturistické kempy sa nachádzajú pri mestách Rovinj, Poreč, Novigrad či Umag.

Leave a Comment