Komerčné články

Čo pomáha proti krtkom v záhrade?

krtko

Krtka deti milujú, no záhradkári nenávidia. V prvom prípade však hovoríme o postavičke, ktorú dokonale namaľoval český ilustrátor Zdeněk Miler, zatiaľ čo v záhradách a sadoch zvykne šarapatiť celkom iný krtko. Ako sa krtkov zbaviť raz a navždy? Skúste tieto tipy!

krtko

Krtko

Sieťka – mechanická prekážka, ktorú krt neprekoná

Krty neodporúčame hubiť, veď ich stačí len odplašiť, prípadne im zabrániť prehrabávať sa na určitých miestach na povrch. Ak si plánujete zakladať trávnik, zvážte použitie sietí proti krkom. Sieť tvorí mechanickú prekážku, ktorá bráni poškodeniu trávnika krtkom. Hodí sa pre parky, záhrady aj ihriská. Krt si s ňou neporadí, je totiž chránená proti posunom.

Podráždite krtovi jeho noštek

Krtko možno nemá dobrý zrak, no jeho čuch je znamenitý. Zahrajte na tú správnu strunu a vyskúšajte recepty „starých materí“. Ak už sa v záhradke alebo na trávniku vyskytli nejaké tie krtince, nalejte do ich chodbičiek pachovo výraznú tekutinu ocot, odvar z cibule, prípadne chemickú látku, ktorá ale nepoškodí pôdu a rastliny.

Rozpútajte akustickú vojnu, na ktorej konci budete víťazom vy

Rozpútajte s krtkom akustickú vojnu! Kvalitný odpudzovač krtkov a hrabošov môže mať dosah aj viac ako 700m2, takže od krtov uľaví aj susedovej pôde. Ak je odpudzovač napájaný solárnou energiou, vydrží naozaj dlho aj pri nepretržitej prevádzke. Zariadenie je potrebné zasunúť až po jeho horný okraj do zeme, čo najbližšie miestu, kde sa krtkovia či hraboši vyskytujú. Vysielaním nízkofrekvenčných vibrácií spustí prístroj u zvierat pudovú reakciu – únikové správanie.

Nechajte to na prírodu

Krtkovia a hraboše neodídu len tak, z vlastnej vôle. Ale príroda ich predsa môže prinútiť. „Nainštalujte“ si na dvor mačku – ak nebude lenivá, lov krtkov by ju mohol zabaviť. Osvedčeným domácim zvieratkom, postrachom krtkov, je tiež psík. Pri ňom ale hrozí, že v honbe za korisťou narobí viac škody ako úžitku (rozumej vyhrabe viac jám ako reálne chytí a odplaší krtkov)

Leave a Comment