Bývanie Komerčné články

Ako si spríjemniť čas doma, keď ste tvorivá duša?

Jedným z mnohých tipov, ako podporovať tvorivého ducha nie je len čítanie kníh, návšteva divadla či múzea. Môžete sa vyšantiť aj pri zlaďovaní interiéru. Uvidíte, ako bude vaša radosť stúpať, keď nájdete, čo hľadáte. Krása spočíva v jednoduchosti, preto by ste si mali všetko pekne premyslieť a zamerať sa na vhodný výber záclon alebo tapiet na stenu.

Záclony a ich bohatá história

Vedeli ste, že história záclon siaha až do praveku, kedy si ľudia vešali zvieracie kože na zaplnenie otvorov v jaskyniach? Za záclony vyrobené z jemnejších textílií sa považujú pravdepodobne tie, ktoré sa používali v starovekom Egypte, pred viac ako 6000 rokmi.

V 16. storočí sa objavili v Anglicku, kde boli vešané na kovové tyče na 1 strane okna. V bohatších rodinách sa používali záclony na oboch stranách okien, a boli vyrobené z hodvábu, jemnej bavlnenej priadze či z česanej vlny. Londýn je známy tým, že v 2. polovici 19. storočia sa používali ručne vyrábané záclony z tylu či z paličkovanej krajky.

20. storočie prinieslo vlnu záclon vyrobených pomocou osnovných pletacích strojov. Dnes sa podporuje výroba záclon s veľkým množstvom vzorov, farieb, materiálov a dĺžok, či spôsobov uchytenia. Možno sa inšpirujete práve ich históriou a uprednostníte také, ktoré podčiarknu celkový dojem vášho príbytku.

Tapety nie sú len „RETRO“ záležitosťou

Za formy tapiet sú považované aj jaskynné maľby v pravekých príbytkoch, a to v podobe geometrických vzorov, motívov zobrazujúcich faunu či flóru. 14. storočie vo Veľkej Británii prinieslo objednávky ručne maľovaných tapiet, ktoré využívali na steny a na nábytok (španielska koža, hodváb, papier, gobelíny, tapisérie) a pripevňovali ich pomocou drobných klinčekov.

Aj v súčasnosti je tapetovanie považované za precíznu prácu. Dnes sa používajú väčšinou predtlačené tapety, vytvorené v rôznych veľkostiach a z rôznych materiálov a motívov. Tapety neboli len kedysi známou luxusu, ale sú nimi aj dnes. Priestor opticky zväčšia a zútulnia a navyše ich aplikácia už nie je tak náročná, i keď si vyžaduje presnosť. V prípade potreby je ich možné ľahko odlepiť a vymeniť za inú.

Leave a Comment