Praktické tipy Zdravie

Ako sa chrániť pred silným slnečným žiarením?

Na letné mesiace sme tak dlho čakali, že si pomaly ani neuvedomujeme, že čoraz silnejšie slnko vplýva na náš organizmus, najmä na našu pokožku. Ako sa chrániť pred extrémne silným slnečným žiarením počas leta? Poradíme vám.

Schovávajte sa

V čase medzi 11:00 a 15:00 by ste sa nemali vystavovať na priamom slnku. Aj keď väčšinou práve v tomto čase slnko svieti a vy budete chcieť chytať bronz, odporúčame vám vyhýbať sa mu. Vyhnete sa predčasnému starnutiu pokožky a pigmentovým škvrnám. Práve pri mori na pláži môže by slnko klamlivé. Bude vás to lákať ostať na pláži. Určite však choďte niekde do tieňa – postačí aj pod altánok, alebo si zatiaľ choďte sadnúť niekde do reštaurácie a vychutnajte si miestne špeciality.

Noste pokrývku hlavy

Intenzívne slnečné žiarenie vám môže ľahko spôsobiť úpal, preto nosievajte pravidelne pokrývku hlavy. Šiltovka, šatka alebo klasický slamený klobúk ochráni vašu hlavu a zabráni tak vzniku bolesti hlavy. Dbajte o to, aby aj vaše najmenšie detičky nosili na slniečku dobrú pokrývku hlavy. Deti sú náchylnejšie na prehriatie organizmu.

Používajte opaľovacie krémy

Každému z nás vyhovuje iná značka opaľovacích krémov, ale čudovali by ste sa, veľa ľudí vôbec nepoužíva opaľovacie krémy. S pribúdajúcimi rokmi je však slnečné žiarenie intenzívnejšie a bohužiaľ neustále pribúda počet ľudí chorých na rakovinu kože. Vždy, keď plánujete byť na slnku dlhšie, berte si so sebou aj kvalitný opaľovací krém s UV faktorom.

Leave a Comment