Zdravie

S akými otázkami sa môžete obrátiť na vášho lekárnika?

Užívanie liekov je pre viacerých ľudí samozrejmosťou a niekedy aj prvou pomocou pri akútnej bolesti. S toľkými zázračnými liekmi na trhu je však niekedy takmer nemožné nájsť ten najideálnejší práve pre vás. Veľmi účinnou náhradou, ktorá vás zbaví tejto nutnosti výberu, je prevencia v podobe zdravého životného štýlu. Niekedy však jednoducho nemáme na výber a musíme siahnuť po tabletke. V takomto prípade by sme vám radi pripomenuli, že práve lekárnik je osoba, ktorá vám musí vysvetliť všetky potrebné informácie, o tom ktorom lieku.

Ak chcete lepšie porozumieť svojim liekom, mali by ste požiadať o konzultáciu v lekárni, a to najmä v prípade, že ste dostali niekoľko receptov naraz.

Akému účelu slúži konkrétny liek?

Toto je asi najzákladnejšia otázka, s ktorou sa nejeden lekárnik počas svojej práce môže stretnúť. Z vášho aj nášho pohľadu sa jej položením dozviete základné informácie o lieku, ktorý vám predpísal váš ošetrujúci lekár. Vie vám povedať aký by mal byť priebeh liečby a ako dlho sa bude liek užívať.

Ako užívať konkrétny liek?

Ďalším dôležitým bodom , ktorý si môžete s lekárnikom prejsť je spôsob dávkovania liečivej látky. Veľmi často je všeobecný návod na užívanie lieku popísaný aj priamo na obale, ale pre väčší dôraz vám to môže a často aj zopakuje váš lekárnik. Tiež je to povinnosť vášho ošetrujúceho lekára, informovať vás o postupe. Pri väčšine liekov však ide o pravidelné dávkovanie v priebehu niekoľkých dní, čím sa dosiahne najlepší efekt liečby.

Aké sú interakcie lieku?

Liek je väčšinou chemická látka, zlúčenina viacerých zložiek. Niektoré z nich nemusia dobre reagovať na iné lieky, ale aj potraviny, ktoré pravidelne konzumujeme. Takéto reakcie môžu potom spôsobiť menšie a niekedy aj vážnejšie zdravotné problémy. Prvoradou úlohou vášho lekára, je dopredu sa u vás informovať, či ste na niektoré zo spomínaných látok alergickí. Podobne by mal byť na tom aj váš lekárnik. Musí poznať určité druhy liekov, ktoré sú svojím obsahom silnejšie a tým pádom môžu vyvolať nepríjemné reakcie. Pri predaji lieku by sa mal uistiť, či ste si vedomí všetkých následkov.

Vedľajšie účinky?

Podobná otázka, ktorá je v dnešných časoch stále viac skloňovaná, sú vedľajšie účinky. Lieky vo svojej najbežnejšej forme prechádzajú žalúdkom, ktorý môže v značnej miere utrpieť. Nie len pre pacientov s chronickým ochorením je dôležité poznať všetky prípadné nežiaduce účinky, ktoré daný liek spôsobuje. Nemusí trpieť len váš žalúdok, mnohé pomocné látky spôsobujú ospalosť, závrat, hnačku, alebo vyrážku. Lekárnik by mal poznať tieto prejavy a včas vás dopredu informovať, varovať a poprípade ponúknuť inú alternatívu, ktorá je samozrejme menej škodlivá.

Leave a Comment