Komerčné články

Kancelárska stolička – a vaše telo sa vám po práci poďakuje

Poviete si, že je to len o chrbte, o podpore bedrovej chrbtice. Ale dobrá kancelárska stolička alebo kreslo má i mnoho ďalších výhod. Ak vyberiete správne, predchádzate tým únave a nepohodliu, ktoré môžu po hodinách sedavého zamestnania nastať veľmi ľahko. Podľa vedeckých štúdií sa na pohodlnej stoličke stávate produktívnejším a takisto ste na svojich kolegov a okolie omnoho milší, teda z dobrej stoličky bude aj dobrá atmosféra. Nuž a investícia do dobrej kancelárskej stoličky je veľmi výhodná i pre zamestnávateľa – ak sú totiž zamestnanci v pohodlí, nepotrebujú v jednom kuse vstávať a prechádzať sa, za pracovným stolom strávia viac času. Keď sa dokonca na svoju kancelársku stoličku tešia, vie to s ich pracovnou efektivitou robiť skutočné zázraky.

shutterstock_124923551

Ako vyskúšať stoličku?

I kancelársku stoličku by ste mali skúšať, akoby to boli šaty, v ktorých sa chystáte na dôležitú udalosť. Je to predsa vzťah hneď na niekoľko rokov! Dokonca, a to aj napriek časovým stratám, by zamestnávateľ mal dať zamestnancom možnosť vyskúšať si ich novú stoličku ešte pred kúpou. Pri výbere by ste mali pozerať na nasledovné veci:

  • Pri sedení v dobrej kancelárskej stoličke sú nohy prirodzene a voľne položené na zemi. V opačnom prípade treba stoličku výškovo nastaviť tak, aby v takejto polohe boli.
  • Ak si na stoličku sadnete rovno a vzpriamene, monitor by ste mali mať priamo pred nosom v zdravej vzdialenosti od očí. Pri práci sa nesmiete predkláňať ani zakláňať, ani pozerať na monitor dohora. Je to totiž namáhavé pre krčnú chrbticu – pravdaže to vydržíte pár minút, ale tu hovoríme o desiatkach hodín týždenne!
  • Lakťové opierky by mali byť blízko tela a pri položení rúk by mali dopriať oddych predovšetkým ramenám. Netreba na nich zabúdať, hoci niektoré stoličky ich nemajú.
  • Výšku a nastaviteľnosť lakťových opierok je dôležité pred kúpou dôkladne skontrolovať. Môže sa totiž stať, že stoličku kvôli nim nebudete vedieť prisunúť ku stolu, čím by sa stala pre mnohých takmer nepoužiteľnou.
  • Pri vzpriamenom sede na pohodlnej a vhodne tvarovanej stoličke by ste mali medzi koniec sedacej časti a vaše kolená vedieť vsunúť 3 prsty.
  • Sedacia časť by mala byť vyrobená z kvalitnej pamäťovej peny. Iné materiály sa rýchlo opotrebujú, a, čo je horšie, zvyknú sa opotrebovávať nerovnomerne. To zo sedenia na stoličke urobí hotové peklo.
  • Chrbtová opierka by mala byť nastaviteľná a mala by kopírovať tvar chrbtice. Pri vyrovnanom sede by mala byť podporou pre chrbticu i v dolných častiach (áno, aj v tých, ktoré voláme kríže).
  • Chrbtová opierka by mala siahať aspoň do polovice lopatiek. Ak je nižšia, neposkytne dostatočnú oporu chrbtovej časti. Ak je vyššia, tým lepšie pre sediaceho.

Na čo pri výbere pozerať?

Stolička by mala v kancelárii dobre vyzerať, ale ak nie je zo zdravotného hľadiska vyhovujúca, ladenie interiéru vám môže byť ukradnuté. Zamerajte sa v prvom rade na to, aby boli k vašej spokojnosti naplnené nasledujúce parametre. Až potom zvažujte, či sa vám v kancelárii hodí k závesom.

Bedrová chrbtica potrebuje oporu

A na tú mnoho výrobcov pri výrobe stoličiek úplne zabudlo. Osobitne sa uistite, že stolička ponúka oporu bedrovej časti chrbta, teda tam, kde sa ľudia najčastejšie sťažujú na bolesť („Ach, zase tie prekliate kríže!“). Tie najlepšie stoličky budú mať súčiastky, ktoré sa na podporu bedrovej chrbtice dajú i presne nastaviť.

„Prispôsobte si ma!“

To by mala dobrá stolička skutočne kričať. Takmer každá stolička na kolieskach sa dnes už dá nastaviť výškovo, väčšine z nich viete i posunúť či odobrať lakťové opierky. To je však štandard a vy chcete viac. Tie najlepšie kancelárske stoličky majú i viac ako 20 nastaviteľných častí! Ako sme už spomínali, nastaviť môžete oporu bedrovej chrbtice, no takisto šírku a výšku sedacej i chrtovej časti, či sklon zadnej opierky. Nastavovanie by malo byť intuitívne a malo by ísť ľahko, nie každý v office je rodený kulturista.

Otáčanie sedacej časti

Býva už takisto štandardom. Skontrolovať treba, či sa sedacia časť otáča bez problémov a či nemá žiadne obmedzenia (na niektorých stoličkách sa môžete otočiť napr. len dvakrát, kým vás systém v stoličke zastaví). V prípade nevhodného alebo chýbajúceho otáčania sedacej časti spejete k zvýšenému náporu na zamestnancov, ktorí sa budú musieť po všetko načahovať, prípadne častejšie vstávať.

Kolieska dobre naolejované

Existujú stoličky, ktorých kolieska sa správne točia len pri vhodnej záťaži. Teda ak na nich nikto nesedí, môžete ich len posúvať. Takéto stoličky treba rýchlo vyradiť z vášho výberu, pretože vám doškriabu podlahu a ich presun bude pre každého zúčastneného nočnou morou. Niektoré kolieska sa zas nemusia správne točiť na koberci. Uistite sa teda, že kolieska sa dobre točia a že posúvanie ide ľahko.

Ó, šaty

Stoličkové „šaty“, teda látka, z ktorej je vyrobená, by nemali byť utkané z jahodovej peny. Za to by mali byť vzdušené a príjemné na dotyk. A ak nemáte v kancelárii klimatizáciu, myslite na to, že v letných mesiacoch bude dochádzať k dotyku „koža na kožu“, lebo nie každá zamestnankyňa vydrží celý deň v silonkách a mnohí budú nosiť krátke tričká i rukávy. Pri dosadnutí na stoličku treba takisto skontrolovať, že „odspodu“ necítite mechanizmy stoličky. Niektoré majú totiž sedaciu časť pritenkú a zadok potom trpí, keď cíti konštrukciu stoličky pod látkou.

Ošatení stoličiek je na trhu na výber mnoho – medzi základné patria textilné stoličky a kreslá, ktoré sú takisto najbežnejším riešením pri veľkých kanceláriách. Pre šéfa a zamestnancov vo vyšších pozíciách je vhodné siahnuť cenovo vyššie a to buď po koženej stoličke, či lacnejšom a na údržbu menej náročnom koženkovom kresle. Veľmi moderné sú teraz i rôzne výrobky z biokože. Ak chcete lacnejší materiál, ktorý bude dýchať a nebude nasávať pot sediaceho, prezrite si i sieťované stoličky. Pri nich si však vždy skontrolujte pohodlnosť sedacej časti.

Tak to vidíte, výber kancelárskej stoličky je hotová veda, ale prináša pozoruhodné výsledky, z ktorých sa bude tešiť nielen zamestnanec, ale aj šéf a celé kancelária. Nikto samozrejme pánovi riaditeľovi nebráni v kúpe tých najlacnejších stoličiek, aké v outletovom obchode nájde. Ale vonkoncom čosi také neodporúčame. Zamestnanec, ktorý si každú chvíľu potrebuje odskočiť, prejsť sa, vyzrieť von oknom, či len tak voľakde ísť len preto, aby nemusel sedieť v nepohodlnom kresle, asi nebude podávať skvelé výkony. A taký, ktorý sa ráno pred príchodom do práce budí s bolesťou chrbta, zas bude často chorľavý a radšej sa nechá vypísať od lekára, ako sedieť v mučivých bolestiach na nepohodlnej stoličke. Produktívnym zamestnancom sa dobrá stolička určite zíde, preto na nej netreba šetriť. A ak máte takú možnosť, je ideálne ich do výberového procesu zahrnúť.

Leave a Comment