Praktické tipy

Trendy v zariadení kancelárie pre rok 2018

Za posledných dvadsať rokov zažil náš svet viac zmien ako v celých posledných dvoch storočiach. Technológie a urbanizácia premenili naše životy a rovnako naše domovy a priestory, v ktorých pracujeme.

S každým novým rokom štandardne nastupujú tiež nové trendy, vízie a predpovede v oblasti interiérového aj exteriérového dizajnu, ktoré budú daný rok charakterizovať a sprevádzať. Sú to práve trendy, ktoré reprezentujú tendencie nábytkových dizajnérov a architektov v každom období.

Súčasné moderné priestory kancelárií potrebujú viac ako len pracovné stoly a zasadacie miestnosti. Interiér našich pracovísk sa pod vplyvom trendov mení. Veľmi vhodným obdobím na modernizáciu a skvalitnenie pracovného prostredia je čas sťahovania sa do nových priestorov, keď firmy expandujú, počet zamestnancov rastie, a preto rozširujú svoje pole pôsobenia a opúšťajú staré priestory.

Pri výbere štýlu a vhodného nábytku do kancelárie je vhodné myslieť predovšetkým na ľudí tak, aby mali k dispozícii všetko potrebné na prácu a zároveň sa v práci cítili dobre. Podobne by to malo byť tiež v pracovni, ktorú si zariaďujete napríklad u seba doma v byte či dome.

Trendy v oblasti zariadení kancelárií a pracovní

Z pohľadu zariaďovania akéhokoľvek priestoru, ktorý má slúžiť na prácu, je dôležité vybudovať inovatívne pracovisko, ktoré dokonale zosobňuje či už charakter firmy, alebo človeka samotného. Zaujímavé postrehy a tipy ako zariadiť novú kanceláriu nájdete aj v tomto článku. V súčasnosti panuje trend a snaha vyťažiť z kancelárskych priestorov maximum. Pracovné priestory by mali byť flexibilné, dobre presvetlené, pokiaľ možno prirodzeným svetlom, a vzdušné, aby podporovali pohyb pracovníkov.

Nábytok by mal vyzerať reprezentatívne, no zároveň by mal dokázať poskytovať čo najväčšie pohodlie a miesto pre prácu s množstvom praktických doplnkov do kancelárie. Aj v roku 2018 podobne ako vlani sa uplatňuje koncept menej vyzdobeného priestoru. Ľudia chcú mať priestory predovšetkým organizované a usporiadané.

Veľa nábytkových značiek sa v súčasnosti orientuje na tému home office, teda práce z domu alebo domácej kancelárie. Do svojej ponuky tak zahrnuli pracovné stoly, stoličky a ukladacie priestory vhodné pre pohodlnú domácu kanceláriu. Práve na tento trend majú veľký vplyv moderné technológie, ktoré umožnili čoraz väčšiemu okruhu pracujúcich ľudí byť mobilnými a komunikovať a pracovať v podstate odkiaľkoľvek. V súčasnosti je už bežné, že má niekto doma zariadenú kanceláriu alebo aspoň domáci pracovný kútik.

Tento trend funguje aj obrátene. Firmy sa snažia kancelárske priestory zariaďovať tak, aby zamestnancom, ale aj klientom pripomínali príjemné domáce prostredie. Niektoré firmy stavia na neformálnosť pracovného prostredia, iné to prezentujú práve použitými materiálmi.

Materiály a farby

V súčasnosti sa používa veľa prírodných materiálov, budujú sa relaxačné zóny a v priestoroch pribúda zeleň. Kvalita priestoru dokáže výrazne pozitívne ovplyvniť výkonnosť zamestnancov a to si uvedomujú už aj zamestnávatelia, pre ktorých už nie je dôležitá iba cena, ale aj funkčné architektonické riešenia. Firmy pri zariaďovaní pracoviska podporujú zdravý životný štýl, napríklad tým, že vo svojich priestoroch nezriaďujú špeciálne miesta pre fajčiarov, naopak, investujú napríklad do spŕch pre stále pribúdajúcich zamestnancov, ktorí na presun do práce využívajú bicykel.

Preferencie klesajú tzv. open space alebo veľkopriestorovým kanceláriám. V súčasnosti sa najčastejšie uplatňuje kombinácia open space a uzavretých kancelárií, ktoré sú určené pre manažérov a top manažment alebo na mítingy. Z hľadiska použitých materiálov sa aj naďalej bude uplatňovať používanie nábytku v drevených dekoroch a svetlejšie, prírodnejšie farby kobercov. Jedným z ťažiskových trendov pre tento rok je masívny nábytok, ktorý dokáže skvele vyvážiť priestor a dať mu charakter a zároveň spĺňa požiadavky kvality. Masívny nábytok svojou klasickou eleganciou a prirodzenou sofistikovanou úpravou nahrádza výrazné a excentrické prvky z predošlých rokov. Okrem toho je veľmi odolný a dokáže skvelo doladiť aj minimalistickú kanceláriu. Zakomponovanie dreva do interiéru súvisí aj so snahou prepojiť interiér s exteriérom – s prírodou.

Kancelársky nábytok a stoličky v škandinávskom štýle, ktoré sa tešili popularite v posledných rokoch, sú síce ešte stále pomerne v kurze, postupne ich však vytláčajú hladké povrchy, prírodné motívy a kov, ktorý môžeme nájsť napríklad na lampách. Tento rok by mal byť bohatší na živšie farby. Do popredia sa dostane napríklad fialová a teplé, zemité farby a tmavé drevo. Malý akcent živej farby a neutrálna paleta v pozadí vytvára moderný nerušivý pracovný interiér. Biela farba je na ústupe, rovnako tak otvorené skrinky a police. Naopak, moderné sú plné uzavreté skrinky a police.

V priestore pracovne, kancelárie a konferenčných miestností by nemali byť viditeľné žiadne rušivé elementy, ako sú káble na pracovných stoloch a iné elektronické zariadenia a priveľa osobných vecí. Našťastie, výrobcovia nábytku ponúkajú riešenia, ktoré sú jednoduché a vyzerajú uhladene. Trendom sa tiež stáva flexibilita v usporiadaní nábytku. Kedysi precízne naplánované a trvalo nemenné usporiadanie strieda nábytok s možnosťou kombinácie jeho jednotlivých častí, tak aby bolo možné prispôsobiť sa meniacemu pracovnému prostrediu, potrebám zamestnancov a podporovať spoluprácu na pracovisku.

Leave a Comment