Praktické tipy

Spomienka na budúcnosť

Často krát premýšľam nad tým, keď raz budem rodičom ja. Okolo mňa je veľa mamičiek a, keď to niekedy vidím, ako sú dnešné mamičky úzkostlivé na svoje deti spomeniem si vždy na naše detstvo. Nie, že by som chcela poukazovať, že naši rodičia sa o nás starali horšie, ale je tu tá klišé veta: „Vtedy bola iná doba.“  Moji rodičia mi kúpili červenú BMX-ku a niečo také ako pomocné kolieska, prilba a chrániče bolo v tej dobe niečo absolútne nepotrebné a predstaviteľné možno iba v amerických seriáloch (na STV a ČT, žiaden Netflix.) Sedávali sme v aute aj 4 decká bez pásov a bez autosedačiek. Skákali sme gumu na dvore i sem tam aj dáky vykĺbený členok bol. Každá doba prináša svoje obete a kto nepozná pocit spálených kolien na bakelitovej šmykľavke, akoby ani nežil v tých krásnych rokoch. Futbal so staršími chlapcami alebo vybíjanú a pecky do hlavy, že dnešné mamičky by boli asi denne na pohotovosti. Možno teraz s odstupom času pozerám späť a cítim sa hrdo, že sme boli také hrdinské deti J

Nemali sme McDonald a miesto cheesecake sme dostali čerešňovú bublaninu od babky. Párky s kečupom a horčicou boli najlepšie jedlo v škole prírode. A, keď sme si dokázali našetriť z vreckového pár koruniek išli sme ich na štýl Rockefellera utratiť za gumené žížalky a praskacie lízatka. Na desiatu som dostala sladký 12% džúsik, biely rožok s paštétou a paprikou (tú som samozrejme vyhodila bolo neprípustne prijať akýkoľvek kúsok zeleniny).

No a, keď si to teraz beriem z toho dnešného pohľadu a porovnávam, ako sme sa nezdravo stravovali, určite sa tiež budem snažiť, aby moje dieťa dostávalo lepšiu stravu, ako sme možno mali my. Ak raz príde na to, budem sa snažiť, aby moje deti jedli veľa zeleniny, sladkosti sa budem snažiť obmedzovať, chcem, aby boli dostatočne veľa času na čerstvom vzduchu. Ak bude možnosť mať rodinný dom, nasadím tam všetku možnú zeleninu, aby si mohli v papučkách vybehnúť odtrhnúť čerstvú domácu rajčinu. Naučiť ich, že sladené nápoje nie sú úplne dobré a radšej ich naučiť na čistú vodu. V prípade možností využiť dnešnú modernizáciu na úpravu vody a zlepšenie jej kvality. Za toto som napríklad vďačná aj ja mojej mame, že nás učila piť vodu. Raz za čas domáci sirup od prababky a asi iba na sviatky bola u nás kupovaná osladená malinovka.

Zhrniem to, teda tak, že je jasné, že sme vyrastali v inej dobe, ale určite ak dokážeme zlepšiť podmienky pre naše deti budeme sa snažiť o to, aby sa mali najlepšie ako sa len bude dať.

Leave a Comment