Praktické tipy

Splyňovacie kotly na drevo alebo kombinované kotly-  ako správne vybrať?

Oslovil aj vás spôsob kúrenia na tuhé palivo? Alebo si staviate nehnuteľnosť v lokalite , kde nie je možnosť pripojenia na plyn? Je to v podstate jedno, faktom je, že kotly na drevo sú veľmi vhodnou voľbou do rodinných domov. Majú niekoľko výhod, sú pomerne ľahko obsluhovateľné a navyše prinášajú aj isté ekonomické výhody . Treba si však vedieť vybrať ten správny.

Obsluha kotlov na drevo nie je vôbec náročná

Ak ste sa teda rozhodli pre kotly na drevo, otázkou ostáva či si chcete do domácnosti namontovať splyňovací kotol na drevo alebo kombinovaný kotol na drevo alebo aj na pelety. Už zo samotného názvu splyňovací kotol vyplýva , že na vykurovanie sa bude používať nejaká forma plynu. V tomto prípade je to plyn, ktorý vzniká horením dreva. Prevažná väčšina splyňujúcich kotlov už dnes disponuje dodatočne veľkou komorou na ukladanie dreva, čím odpadá nutnosť štiepať drevo ma malé kúsky, čo dáva týmto kotlov ďalšie plus. V prípade niektorých kotlov je možné dnu vkladať aj drevo , ktoré je dlhé od 50 cm do 100 cm v závislosti od typu kotla na drevo. Takéto splyňujúce kotly na drevo sú nenáročné na ťah komína a nevyžadujú takmer žiadnu elektrickú energiu či ventilátor. Drevo by malo byť dostatočne dobre vysušené, aby sa kotol zbytočne nepoškodzoval. Čo sa týka ďalšieho typu kotlov na drevo, kombinované kotly, v tomto prípade nie ste odkázaní len na používanie dreva alebo môžete používať aj pelety. Drevené pelety sú vlastne veľmi úzko zlisované drevené piliny, ktoré však neobsahujú takmer žiadnu vodu a bývajú pomerne lacné. V súčasnosti sa už všetko automatizuje, tak aj kotly na drevo už vyrábajú automatické. To znamená, že pri kombinovaných kotloch na drevo bývajú aj tzv. zásobníky dreva, kde je možné si drevo naukladať a kotol si automatický sám drevo zoberie, pomocou podávača,  keď usúdi, že už je nedostatok dreva potrebného na vykurovanie. Tým majiteľom celkom značne šetrí čas. Obsluha kotlov na drevo nie je veľmi náročná, je potrebné len mať prichystané dostatočné množstvo dreva v správnych veľkostiach, aby ste pri vkladaní do kotla nemali problém.

Na uskladnenie dreva budete potrebovať väčší priestor

Pre niekoho to môže byť nevýhoda , inému to zasa neprekáža. Faktom však je, že ak chcete používať akýkoľvek kotol na drevo musíte rátať s tým, že budete potrebovať kotolňu alebo iný priestor, kde dočasne uskladníte drevo, s ktorým neskôr budete kúriť.

Viac užitočných informácií o kotloch na drevo a inom kúrení nájdete na stránke http://vykurovanie24.sk/.

Leave a Comment