Bývanie

Rohové sedačky: Ako si vybrať nové centrum obývacej izby


Nová rohová sedačka musí byť dostatočne veľká, aby sa na ňu pohodlne zmestili všetci členovia domácnosti. Zároveň by okolo nej mal byť priestor na jednoduché prechádzanie.

Sedacia súprava je vo väčšine obývačiek základným pilierom miestnosti. Rodina aj návštevy na nej oddychujú, rozprávajú sa. Čítajú sa na nej knižky alebo sa zo sedačky pozerá televízor.

Pri výbere vhodného sedenia treba zohľadniť predovšetkým priestorové možnosti izby a tiež počet členov domácnosti. Ak je v miestnosti nevyužitý kút alebo potrebujete vizuálne rozdeliť obývaciu zónu od jedálenskej, vhod príde rohová sedačka.

V ponuke sa dajú nájsť menšie modely, ktoré stačia pre dvojicu. V prípade viacčlennej rodiny ich treba doplniť o jedno či dve kreslá alebo aspoň taburetky. Ak je v obývačke dostatok priestoru, veľká rohová sedačka môže pohodlne usadiť aj päť ľudí.

Rozkladacie aj s úložným priestorom

V prípade častých návštev, ktoré aj prenocujú, je vhodné zamyslieť sa nad rozkladacou rohovou sedačkou s možnosťou rozloženia na dvojposteľ. Na škodu nie sú ani sedačky s úložným priestorom, v ktorom možno schovať periny pre návštevy, deky či vankúše.

Moderné rohové sedačky môžu mať polohovateľné časti, takže sa dá na nich výborne relaxovať. Kým sedačky s úložným priestorom sú zvyčajne položená priamo na zemi, pohovky na nožičkách pôsobia vzdušnejšie.

Materiál a dizajn

Kožené sedačky patria medzi najdrahšie a najtrvanlivejšie. Ich lacnejšou alternatívou je ekokoža, ktorá sa však po čase môže začať odlupovať. Ďalšou možnosťou je sedačka s látkovými poťahmi, v rámci ktorých je nekonečný výber farieb aj vzorov.

Sedačka môže byť potiahnutá mikroplyšom, ktorý je hrejivý a príjemný na dotyk. Časom sa však môže vlas uležať. Ak je sedačka čalúnená citlivejším materiálom, je vhodné chrániť ju prehozom alebo dekou.

Sedačka umiestnená v blízkosti okna by mala mať skôr syntetický materiál poťahu, ktorý časom nevybledne tak ako prírodné materiály. V prípade detí a zvierat v domácnosti sa odporúča zvoliť skôr tmavšie farby.

Kvalita a cena

Nová rohová sedačka musí slúžiť dlhé roky. Najtrvanlivejšie sú výrobky s rámom z masívneho dreva alebo ocele. Väčšina lacnejších modelov má rám z drevotriesky, ktorý vydrží menej.

Ceny rohových sedacích súprav sa začínajú na niekoľkých stovkách a končia sa v tisíckach eur. Závisí to hlavne od veľkosti, materiálu rámu, poťahu a dizajnu.

Ak nemáte príliš obmedzený rozpočet, oplatí sa zainvestovať do dreveného alebo oceľového rámu a koženého čalúnenia. Na opačnom póle cenového spektra nájdete najmä sedačky s bavlneným poťahom a rámom z drevotriesky.

Leave a Comment