Bývanie

Reverzná osmóza: Dokonalá filtrácia vody?

Univerzálny filter na vodu, ktorý vám pripraví najzdravší nápoj na svete? Hovoríme o tzv. reverznej osmóze. Čo tento pojem predstavuje a čoho všetkého nás dokáže zbaviť?

Happy healthy woman drinking fresh water from a glass outdoor with a green background

Happy healthy woman drinking fresh water from a glass outdoor with a green background

Čo je to reverzná osmóza

Reverzná osmóza je špičkové zariadenie úpravy pitnej vody.  Jej využitie je obrovské a stretávame sa s ňou pomerne často. Využíva sa napríklad pri výrobe potravín alebo nápojov, v kozmetickom, farmaceutickom či automobilovom priemysle alebo pri akejkoľvek výrobe, ktorá si vyžaduje kvalitnú a čistú vodu.

Súčasný znečistený svet nám znemožňuje prístup k čistej a kvalitnej vode. Nezáleží na tom, či vodu potrebujeme na pitie alebo pre iné účely, filtrácia vody reverznou osmózou môže byť jedným z najlepších možností pre zisk naozaj kvalitnej vody.

Tip: Máte tvrdú vodu?

Využitie reverznej osmózy je tiež vhodné aj v situácii, keď potrebujete vodu zmäkčiť. V takomto prípade vďaka nej získate mäkkú, extra-čistú vodu podobnú dažďovej vode.

Čo všetko vie odstrániť?

Keďže je reverzná osmóza tou najdokonalejšou technológiou pre úpravu vody, umožňuje odstraňovať takmer všetky škodlivé látky. Konkrétne ide o približne 90-98 % všetkých minerálov zahrňujúcich dusičnany, pesticídy, chloridy, fluoridy a sírany.

Potom môže ísť o 90-95 % ťažkých kovov typu olovo, ortuť, meď, sodík, vápnik, chróm, arzén, azbest, rádium alebo iné. Reverzná osmóza je dokonca skvelou zbraňou proti organickým zlúčeninám, vírusom a mnohým ďalším typom baktérií.

Reverzná osmóza má širokú škálu výhod. Okrem toho, že vodu zbavuje veľkého množstva baktérií a mnohých iných už spomínaných látok, predstavuje jednoduché a úsporné riešenie filtrácie vody z hľadiska energie.

Zaujímavým faktom je, že vďaka reverznej osmóze je možné odstránenie estrogénu z vody. Estrogén je ženským hormónom, ktorý sa dostáva do vodného kolobehu zo ženskej antikoncepcie a čističky vôd si s ním nevedia nijako poradiť. Tým pádom sa estrogén objavuje nielen vo vode z kohútika, ale aj v balených vodách. Tento hormón má negatívny vplyv na mužské pohlavie – spôsobuje napríklad zníženie plodnosti alebo libida.

foto:bigstockphoto.com

Leave a Comment