Bývanie Praktické tipy

Pravidlá, ktoré by ste si mali osvojiť pri upratovaní domácnosti

Každý z vás má doma zavedený určitý systém upratovania, ktorého sa už niekoľko rokov drží. Predsa len sa nájdu aj takí, ktorí si svoje obydlie nezveľaďujú a neupratujú v pravidelných intervaloch. Neustále sa sťažujú na špinu, pritom si vôbec neuvedomujú, že chyba je len a len v nich.

Ak si ale svoj domov pravidelne upratujete, odporúčame vám prečítať si tieto pravidlá, ktorými sa riadia mnohé gazdinky.

Najprv si utriem prach v celej domácnosti

Ak ste alergik, alebo máte doma alergika, rozhodne túto činnosť nesmiete podceňovať. Keď si vyhradíte čas na upratovanie, najprv by ste mali začínať utieraním prachu. Prach sa bude v miestnosti víriť, to je pochopiteľné. Túto činnosť ale nesmiete zanedbať. Na utieranie prachu môžete používať prachovú štetku (najmä na tie menej dostupné miesta). Lepšie vám ale poslúži malá navlhčená handrička, resp. technický papier, ktorý sa po namočení neroztrhne.

Potom si zrolujem koberce a idem ich vyprášiť

Keď poutierate prach po celej domácnosti, následne zrolujte všetky koberce, ktoré v nej máte, a postupne si ich noste von, kde ich následne vyprášite. Až keď poumývate podlahu, až potom ich vráťte na pôvodné miesto. Špina, prach a vlasy by sa totiž mohli nachytať na spodnú stranu koberca. Zatiaľ si ich preto poukladajte napríklad na jedálenské stoličky.

Kúpeľňa ako posledná

Na záver sa vrhnite na kúpeľňu. Pozor, pri umývaní kúpeľne budete pochopiteľne používať množstvo chemikálie, preto si robievajte počas upratovania kúpeľne pravidelnejšie prestávky, aby vás nezačala bolieť hlava. Zatiaľ čo budete umývať vaňu, sprchový kút, obklady a umývadlo, nalejte do toalety chemikáliu, ktorú nechajte pôsobiť aspoň hodinu. Predtým ale, ako budete nalievať chemikáliu do záchoda, vyberte z neho všetku natečenú vodu. Chemikáliu tak budete môcť aplikovať na také miesta, na ktoré by ste sa nedostali, keby ste z toalety nevybrali vodu. Na miesta, kde máte najviac vodného kameňa.

Leave a Comment