Detská fantázia potrebuje stále nové stimuly. Zvyčajne u detí podporujeme konzumentov – púšťame im hudbu, filmy, rozprávky, čítame si knihy a vymýšľame vopred navrhnuté hry. Skúsme sa na nich pozerať chvíľu ako na tvorcov. Expresívna funkcia fantázie sa najlepšie rozvinie, keď im dáme nezvyčajné zadanie a necháme ich pracovať. Kontakt s rôznymi materiálmi rozvíja kreatívne myslenie a pomáha deťom nachádzať ich talenty.
Skvelým tipom na voľný čas strávený s deťmi je nezvyčajné maľovanie. Zabudnite na chvíľu na pastelky a výkresy. Vytvorte si veselé rodinné tričká. Budete na to potrebovať iba pár pomôcok a okrem zábavnej aktivity vám pribudne aj originálny kúsok do šatníka, aký nenájdete v žiadnom obchode. A ak nemáte veľa nápadov, v druhej polovici článku vám poradíme, ako naštartovať kreatívne popoludnie jednoduchšími motívmi.
Čo budete potrebovať
Pri maľovaní na textil sú vhodnejšie menej pružné látky, v ideálnom prípade zvoľte bavlnu. Na svetlých odtieňoch farby lepšie vyniknú. Ak si napriek tomu vyberiete tmavé tričko, najskôr motív namaľujte bielou farbou a potom na ňu navrstvite ostatné odtiene.
Je mnoho e-shopov, kde si môžete vybrať farby na textil, s ktorými bude kreslenie na tričko hračka. Možností je viacero. Najjednoduchšou sú fixky a perá na textil, pretože stačí odobrať uzáver a môžete hneď pracovať. Ak si zvolíte farbu v tube alebo v kelímku, máte možnosť vybrať si hustejšiu, ktorá vytvorí tvrdší povrch na látke a bude sa podobať nažehľovačkám, alebo riedku farbu na textil, ktorá sa do látky krásne vpije.
Využiť môžete aj štetcové perá z umelých vláken, ktorými aj na textil dokážete nakresliť pekné kontúry, ale aj vyfarbovať jednotlivé plochy. Ich výhodou je, že na pracovnej ploche bude menej neporiadku, ako pri používaní bežných štetcov. Ako sa však dozviete nižšie, niekedy postačia aj prsty alebo celé dlane vašich malých umelcov.
Pripravte si aj kartón, ktorý vložíte do trička a štipce, ktorými tričko o kartón pripevníte, aby sa pri maľovaní nehýbalo. Okrem toho budete potrebovať vodu a handričku na štetce, podobne ako pri práci s temperovými farbami. Farby na textil sa zvyčajne zažehľujú, aby sa pri praní nepoškodili. Pripravte si teda aj žehličku a papier na pečenie, ktorý pred žehlením položíte na tričko. Nezabudnite na to, že zažehľujeme až vo chvíli, keď je farba úplne zaschnutá.
Kreatívne nápady na tričko
Každý člen rodiny si môže namaľovať dlaň svojou obľúbenou farbou a pritlačiť ju na tričko. Spolu tak vytvoríte napríklad kvietok, na ktorom vaše prsty vytvoria lupene. O niečo zložitejšie je vytlačenie obrázka obľúbenej rozprávkovej postavičky dieťaťa, ktorú vložíte pod tričko a čiernou kontúrou ju obkreslíte. Počkajte, pokiaľ zaschne a potom bude tričko v podstate textilnou omaľovánkou a vaše dieťatko ho bude s hrdosťou nosiť.
Takmer bez práce to bude s rôznymi šablónami. Priložíte ich na tričko a prichytíte lepiacou páskou. Potom stačí pomocou hubky na riad pritláčať farbu na látku a ešte pred zaschnutím šablónu opatrne zdvihnúť. Podobný efekt získate keď na tričko položíte vystrihnuté srdiečko a jeho okolie pofŕkate rôznymi farbami. Veselý dizajn môžete vytvoriť aj v tvare snehovej vločky, hashtagu, hviezdy, motýľa alebo jednoduchého nápisu.
Poznáte pečiatkovanie pomocou zemiakov? Zemiak najskôr rozrežete napoly a potom doňho vtlačíte vykrajovačku na vianočné pečivo, napríklad hviezdičku. Potom z neho orežete nadbytočnú hmotu a vrch hviezdičky čo najviac zarovnáte. Farbu je potrebné naliať napríklad na malý tanier a pečiatku v nej poriadne namočiť. Na tričku takto môžete vytvoriť potlač na celej ploche alebo iba niekoľko odtlačkov v strede trička. S menšími deťmi sa takto môžete vyšantiť iba prstami, ktoré budú na tričku vyzerať ako malé bodky.
Leave a Comment