Komerčné články Praktické tipy Úspech a podnikanie

Online kurzy ako zmysluplné využitie voľného času

Pandémia a lockdown priniesla väčšine z nás mnoho času stráveného hlavne na internete. Časť z neho môžete využiť na vzdelávanie sa. Osobný rozvoj je jedným z pilierov pocitu šťastia. Ponuka online kurzov je naozaj široká a vyberie si naozaj každý.

Prečo absolvovať online kurz práve teraz?

Pociťujete ekonomickú neistotu? Ponuka online kurzov sa za posledný rok rapídne zvýšila na rôznych platformách. Navyše veľké množstvo z nich je zadarmo alebo sú v ponuke vo výraznej zľave. Ich absolvovanie vám teda príliš nezaťaží peňaženku. Naopak, vďaka novonadobudnutým zručnostiam môžete získať vedľajší príjem.

Už dávno s túžite naučiť sa cudzí jazyk či hrať na nejaký hudobný nástroj, ale nemali ste na to čas? Pandémia vám ho vytvorila, pretože ste nútení ostať doma. Splňte si prostredníctvom online kurzu svoj dávny sen.

Zažívate s partnerom kvôli terajšej situácii ponorku? Máte pocit, že sa vám všetko rúca pod rukami a život je len samý chaos? Kvalitný blog alebo online kurz môže byť skvelý spôsob ako získať nejaký čas len pre seba. Zavrite sa do spálne. Deti nechajte na starosti partnerovi a sústreďte sa len na obsah výučby. Online kurz vám vráti do života určitý druh rutiny, ktorú ste možno v týchto dňoch stratili.

Chýba vám kontakt s inými ľuďmi, či spoločné aktivity s priateľmi? Vyberte si skupinový online kurz a spoznajte nových ľudí. Prípadne nahovorte kamarátov nech sa pustia do online vzdelávania s vami. Získate spoločnú aktivitu a tému na rozhovor. Pocit samoty a úzkosti sa tým znížia.

Ako vyzerá online kurz?

Existujú v zásade dva druhy online kurzov. Prvý druh zahŕňa niekoľkohodinový balík videí s odkazmi na učebný materiál. Pri ňom si sami určujete tempo výučby. Druhý druh trvá zväčša niekoľko mesiacov a vyučuje sa vo vopred určených týždenných intervaloch. Tento druh kurzu sa tiež skladá z videí a rôznych učebných materiálov, ale je viac interaktívny. Lektor vám poskytuje online konzultácie a často v nich dostanete aj domáce úlohy a testy. Môžete si vybrať medzi individuálnou a skupinovou verziou pomocou rôznych chatových aplikácií.

Oba druhy kurzov môžu byť zadarmo alebo platené. Niektorí poskytovatelia e-learningových služieb ponúkajú aj možnosť pozrieť si obsah kurzu zadarmo predtým, ako sa rozhodnete si zakúpiť prístup. Skvelým príkladom je jazykový kurz Speaking Friends, kde máte jeden týždeň na vyskúšanie zdarma.

Ako si pre seba vybrať ten správny online kurz?

V prvom rade si určite dôvody prečo chcete kurz absolvovať. Ak si chcete zvýšiť kvalifikáciu v terajšom zamestnaní alebo pracovať efektívnejšie, tak si vyhľadajte špecificky zameraný kurz.

Dajte si pri tom pozor, aby bol ukončený oficiálnym certifikátom Ako učiteľ napríklad môžete vybrať kurz o výučbe detí so špecifickými potrebami a podobne. Ako šéfovi vám zas môže kurz na rozvoj osobnosti pomôcť rozvinúť vodcovské schopnosti. Cez online kurzy si môžete naštartovať aj úplne novú kariéru.

Stačí si rozmyslieť čo by vás bavilo a vybrať si začiatočnícky kurz. Úroveň svojich zručností si starostlivo zvážte aj ak si len chcete zlepšiť jazykové, počítačové či iné znalosti. Obsah kurzu by nemal byť príliš jednoduchý, ale ani zložitý. V opačnom prípade by vás, buď nikam neposunul, alebo by vás dokonca mohol znechutiť.

Dokonca aj pri takzvaných hobby kurzoch svoj výber starostlivo zvážte. Online kurz vás musí v prvom rade baviť. Inak si neudržíte motiváciu dokončiť ho. Recenzie pod obsahom kurzu sú dobrým odrazovým mostíkom. Nespoliehajte sa však len na ne. Pri správnom výbere vám výraznejšie pomôže ukážková lekcia. Ponúka ju väčšina kvalitných poskytovateľov týchto kurzov.

Leave a Comment