Komerčné články Praktické tipy Zdravie

Ochrana oceánov

Plast nielen klesá do hlbín oceánu, ale priamo ovplyvňuje morský život, ktorý tam žije. Rozbor vody potvrdzuje, že stav je veľmi kritický. Vedúci agentúry OSN pre životné prostredie varujú pred blížiacim sa „ Ocean Armageddon “, pokiaľ nevyradíme našu závislosť od vecí na jedno použitie, ako sú tašky, fľaše, slamky a príbory. Podľa posledných odhadov sa v dôsledku konzumácie plastov každý rok zabije viac ako 100 000 morských cicavcov. Vedci, ktorí skúmajú oceány v Japonsku, Hebridách a Čile, našli plasty v každom kútiku. A, čo je viac znepokojujúce, pri testovaní voľne žijúcich živočíchov, ktoré tam žijú, malo 100% tvorov na jednom mieste plasty v čreve.

Koľko plastu spotrebujeme?

Vedci z Kolumbijskej univerzity nedávno študovali tráviaci trakt kreviet kúpených na trhu, aby zistili, čo spotrebovali. Malá aplikácia červeného farbiva okamžite vyvolala prekvapujúci pohľad. Sedem kúskov plastu v žalúdku jednej krevety kúpenej pre ľudskú spotrebu.

Toto nie je neobvyklé. Vedci našli plastové vlákna, úlomky v morských aj sladkovodných rybách, ktoré boli ulovené a chované v divočine. Druhy ako planktón, lastúrniky, ryby a veľryby pravidelne konzumujú mikroplasty, pretože vyzerajú rovnako ako jedlo, upchávajú tráviace ústrojenstvo, znižujú chuť do jedla, menia stravovacie správanie a ovplyvňujú tak rast, ako aj reprodukčnú schopnosť.

Ktorým plastom by sme sa mali vyhnúť?

Plastový sáčok má priemernú úžitkovú životnosť len 12 minút, ale prežije v morskom prostredí tisíce rokov, a to aj v tráviacom trakte veľryby. Nezabudnite skontrolovať akýkoľvek použitý plast a vyvarujte sa všetkého, čo by naznačovalo BPA, najmä v detských pohárikoch a fľašiach, ktoré často obsahujú túto zmes. Ďalším spôsobom, ako zistiť, ktorým plastom sa vyhnúť, je kontrola počtu obsiahnutého v recyklačnom trojuholníku.

Ako môže moje pracovisko pomôcť chrániť oceány pre budúcnosť?

1) Maximalizujte používanie recyklačných nádob

Aj keď je plast pre každodennú prevádzku životne dôležitý, môžeme podporovať trvalo udržateľné správanie poskytovaním recyklačných nádob na plasty, papier a iný odpad. Ak sa obávate nedostatočnej angažovanosti, implementujte zásady, ktoré zabezpečia, aby osoby vo vašom okolí využívali poskytované vybavenie.

2) Nahraďte používanie nepotrebných obalov

Či už ide o predávané výrobky, o komunikáciu zaslanú alebo dokonca o výdajný stojan na vodu, existuje viac oblastí, ktoré môžete znížiť svoju závislosť od plastov. Minimalizujte balenie, ak je to možné a podporujte používanie opakovane použiteľných nápojových fliaš, poskytnite taniere, príbory a šálky.

 

Leave a Comment