Komerčné články Praktické tipy

Najvyšší čas na prezutie. Nezabudnite na to.

Teplota vzduchu sa deň za dňom znižuje a je najvyšší čas myslieť na bezpečnosť pri cestovaní a vymeniť letné pneumatiky za zimné. Legislatíva hovorí, že prezuť auto by sme mali vtedy, keď denná teplota vzduchu klesne pod sedem stupňov celzia počas troch dní. Hoci na Slovensku sa regióny teplotne líšia a niektorí už túto povinnú jazdu absolvovali, veľa času už nezostáva nikomu. Zima sa nezadržatelne blíži a na prezutie je najvyšší čas.

Aby bola jazda skutočne bezpečná, vaše pneumatiky by nemali byť staršie ako päť rokov a šírka dezénu by nemala byť podľa zákona tenšia ako 3 milimetre. Pokiaľ je dezén tenší, stav pneumatík sa považuje za nebezpečný a nesmú sa v zimných mesiacoch používať. Opotrebenie pneumatík závisí od intenzity ich používania. Pri bežnej jazde vydržia zimné pneumatiky minimálne tri sezóny. Keďže sú vyrobené z mäkšej gumy ako pneumatiky letné, najviac ich ničí práve vysoká teplota. Preto má prezúvanie skutočne význam. Bezpečnostný, no aj ten ekonomický.

Pri objednávke na prezutie pneumatík si rovno nechajte skontrolovať aj nápravu a kolesá. Zvlášť pred zimou a po nej je to veľmi dôležité. Hoci máte nový Opel Grandland prípadne Opel Crossland, časté nárazy od výmoľov na cestách, dajú zabrať každému vozidlu. Môže dôjsť k poškodeniu čapov alebo tlmičov, o ktorých nemusíte vedieť. Dobrý autoservis vám presne skontroluje geometriu kolies, a tým predĺži aj životnosť pneumatík.

Po horúcom lete tiež odporúčame dať si zámerne skontrolovať klimatizáciu v aute a filtre. Môžu v nich byť plesne a baktérie, ktoré sa šíria najmä vo vlhkom a teplom vzduchu. Ani dizajnová Opel Corsa a Opel Astra nie je výnimka. Klimatizácia v každom aute potrebuje občas servis. Inak sa môže začať šíriť v aute zápach a zatuchlina, a to už nie je pre zdravie bezpečné.

Ak patríte medzi tých manuálne zdatnejších a pneumatiky si viete prezuť svojpomocne, predsa len nezabudnite hneď pri prvej jazde pozorne sledovať správanie auta. Ak sa objavia vibrácie, čudné zvuky kolies alebo mierne otrasy, neberte to na ľahkú váhu. Auto zrejme nie je dobre vyvážené. V tomto prípade je skutočne potrebné zájsť do servisu, kde vaše auto skontrolujú a správne vyvážia.

Leave a Comment