Praktické tipy

Mäta – čarovná bylinka, ktorá vás postaví na nohy

Máte chuť si spraviť čerstvý čajík z byliniek, ktoré vás postavia na nohy? V tom prípade by sme vám poradili čarovnú bylinku – mätu. Jej liečivé účinky poznali ľudia už pred 3000 rokmi. Dobre známa bola Egypťanom, Rimanom, Grékom ale aj Japoncom a Číňanom. Zaujímate sa o to, na čo je tento zázrak z prírody dobrý? Zaujímate sa o to, ako často máte čaj z mäty piť?

kašel

Udržujte pitný režim s mätovým čajom

V prvom rade by sme sa však pozreli bližšie na to ako pravidelne máte čaj alebo odvar z tejto bylinky piť. Počas kvitnutia vám odporúčame piť čerstvé. V letných mesiacoch by ste mali dbať na pitný režim. Čo rak neskúsiť do pitného režimu zaradiť aj čaj z čerstvej mäty? Zdá sa vám moc teplo! Nie je problém! Určite ste počuli o studenom nápoji – takzvanom mojite! Samozrejme nealkoholický! Príjemne vás osvieži a postaví vás na nohy. Nie je však problém uvariť si čaj. Necháte si ho schladiť a môžete ho popíjať počas horúcich letných dní. Pozor však na dĺžku lúhovania. Nie je dobré, aby sa čerstvá mäta lúhovala dlho. Ideálne je tak 5 až 7 minút. Viac nie.

Všetko, čoho je príliš veľa škodí. Je to tak aj s mätou. Je dobré si raz za čas spraviť mätovú kúru tak, že vypijete denne liter a pol mätového čaju. Nie je dobré ho piť dlhodobo také veľké množstvo môže uškodiť vášmu žalúdku. Odporúčame vám však mätový čaj vôbec nesladiť. Pokazíte si tým jeho typickú chuť. Ak však obľubujete sladké, skúste si do čaju pridať trstinový cukor alebo domáci med.

Na čo je dobrá mäta?

Mäta má mnoho dobrý účinkov na nás organizmus. Ktoré sú najdôležitejšie?

  • Pomáha pri silných migrénach
  • Zmierňuje nadúvanie – upravuje trávenie
  • Potláča zvracanie
  • Je vhodný pri chrípke a nachladnutí
  • Je vhodný pri hnačke
  • Neutralizuje zápach z úst

Mäta je čarovná bylinka, ktorá postaví na nohy každého z nás. Už si pochutnávate na čajíku z čerstvej mäty aj vy?

Leave a Comment