Praktické tipy

Dátové paušály sú na našom mobilnom trhu najvýhodnejšou investíciou

Mobilný telefón dnes vlastní azda každý. Telefonujeme ním, prehliadame internetové stránky a posielame SMS správy. A najnovším trendom je pozeranie televíznych staníc, ak sa nudíme počas cestovania vo vlaku alebo autobuse. Konkurenčný boj mobilných operátorov znižuje ceny poskytovaných služieb. Využite to vo svoj prospech aj vy…

Na zastávke MHD stoja ľudia so sklonenými hlavami a pozerajú do mobilu, v autobuse či vlaku držia telefóny, tablety alebo laptopy a v slúchadlách počúvajú hudbu, film, obľúbený seriál alebo správy internetovej televízie. Všetko sa deje odrazu vo virtuálnom svete, aj sociálne vzťahy, kontakt s priateľmi a rodinou.

Keďže prenos hlasových a internetových služieb a posielanie SMS správ sa dnes deje výlučne formou digitálnych dát, má zmysel hovoriť iba o tom, koľko zaplatíme za ich prenesený objem a v prípade internetu taktiež za rýchlosť, akou sa tak deje. Pozreli sme sa lupou na aktuálnu ponuku.

Aké máte dáta?

Pre mladých ľudí bežná jednoduchá otázka, kým pre tých skôr narodených – ktorí sa s novou technikou občas ťažšie zoznamujú– ide o španielsku dedinu. Dátové balíčky ponúkajú všetci mobilní operátori v rôznych objemoch. Dôležité je vedieť, koľko času trávite pripojení na internete a podľa toho si vybrať.

Niekomu stačí pár pohotovostných megabajtov, pretože na internete surfuje len doma, teda nie výhradne prostredníctvom nezabezpečenej verejnej wifi siete. Iní vyžadujú byť online všade, kam sa pohnú – sťahujú hudbu, filmy, informácie a vyžadujú dátové pripojenie bez obmedzenia. U operátorov totži platí, že ak svoj dátový balík miniete, rýchlosť vášho vyhľadávania sa spomalí, alebo sa úplne zastaví.

Keď premýšľate nad správnym dátovým balíkom, treba si uvedomiť svoju potrebu surfovania a aj to, či trávite čas doma s wifi pripojením, alebo čerpáte mobilné dáta zo svojho paušálu.

Tip pre začiatočníkov: Základ – dátová SIM karta za 4 eurá – bude bohato postačovať tým, ktorí sa len začnú oboznamovať s mobilnými technológiami. Počet volaní tak akurát, sem-tam nejaká SMS správa a občasná návšteva internetu, kde si pozrú praktické veci na každý deň.

Namiešajte si paušály podľa seba

Paušál, to nie sú len dáta, ale aj volania a SMS-ky, ktoré síce ustupujú pred správami zaslanými prostredníctvom aplikácií ako WhatsApp, Viber či Skype, no stále patria do povinnej výbavy ponúkaných paušálov. Paušál, pre ktorý sa u svojho mobilného operátora rozhodnete, by mal odrážať vaše potreby.

Ak máte mobil na uchu nalepený doslova nonstop a voláte vo svojej sieti, u iných operátorov, do zahraničia a zároveň vybavujete mailovú agendu prevažne z mobilu nech ste kdekoľvek, rozhodne nešetrite na takom paušále, ktorý vám za svoju cenu veľkoryso venuje nekonečné volania a minimálne vás spoplatní pri volania do cudzích sietí. O najvyššom balíčku mobilných dát nehovoriac.

Kým deti a mládež potrebujú ku svojmu životu predovšetkým pripojenie na internet a veľký objem dát –na sťahovanie videí, hudby, či písanie si s kamarátmi a nutnosť byť online vždy a všade – pracujúci využívajú telefonovanie, SMS správy aj dátové pripojenie.

Kým seniori sa radšej spoľahnú na telefonický kontakt, správu napíšu len tí šikovnejší a pojem internet často poznajú len z rozprávania. Nevedia teda veľmi presne, čo si pod tým predstaviť.

Tí technologicky zdatnejší majú na svojom mobile nainštalovanú wifi sieť a pozerajú si internetové stránky obľúbených obchodných reťazcov, čítajú správy a pozerajú obrázky, na ktoré často náhodou narazia.

Televízia v mobile

Niekedy nestačí len internetový prehliadač, Youtube či správy v mobile. Človek si chce pozrieť obľúbený seriál na ceste domov z práce, sledovať hokejový zápas na majstrovstvách alebo si zapnúť tlačovú konferenciu vysielanú naživo, ak to situácia vyžaduje. V takom prípade si stačí stiahnuť niektorú z dostupných aplikácií a sledovať televíziu naživo.

Takýto produkt už ponúka takmer každý operátor a u niektorých sa neobmedzuje len na mobilné zariadenia ako telefón či tablet, ale je dostupný aj na obrazovkách vášho počítača. Nie každý má v dnešnej dobe doma televízor, no občas má chuť niečo dobré si pozrieť…

Tento wifi router oceníte

Ponuka dnešných operátorov sa neobmedzuje len na balíčky služieb, ale prináša aj ďalšiu pridanú hodnotu. Napríklad k paušálu vo väčšine prípadov dostanete aj mobilný router s veľkosťou malej krabičky, ktorú si vložíte do náprsného vrecka, kufríka, kabelky alebo športového batohu.

Router slúži na zlepšenie prijímania wifi signálu a ďalšou jeho pridanou hodnotou je to, že sa k nemu môžete pripojiť viacerými zariadeniami. Čiže napríklad notebookom, tabletom a mobilom. Nemusíte vyberať zakaždým SIM kartu a prekladať ju do iného zariadenia.

Leave a Comment