Každý z času na čas rád vycestuje cez víkend za hranice svojej vlasti. Za nákupmi, kultúrou, no najčastejšie za relaxom, oddýchnuť si, načerpať sily do ďalších pracovných dní. Keďže zima ešte stále nepovedala svoje posledné slovo, mnohí z vás v hojnom počte navštívia susedné rakúske Alpy s výdatnou lyžovačkou. Napriek tomu, že je to v podstate hneď za rohom, vždy sa treba dôkladne pripraviť na cestu, aby ste na niečo podstatné nezabudli.
V prvom rade si treba zodpovedne vybrať dovolenkovú destináciu, v tomto prípade lyžiarske stredisko. Nemusíte si za každú cenu vyberať to najhonosnejšie. V Rakúsku existujú mnohé lyžiarske strediská, v ktorých by ste si oddýchli rovnako dobre ako v tých vychytených. Najlepším pomocníkom je dnes aj v tejto oblasti internet a na ňom si nájdete presne to, čo hľadáte. Pár akurátnych svahov pre vás, vašu manželku a vaše detváky. Hotel, v ktorom si každý z vás nájde to svoje miesto na spanie a vyberie si z jedálneho lístka jedlo podľa vlastnej chuti. No povedzte, čo viacej potrebujete na zimnej dovolenke?
Skontrolujte si svoj lyžiarsky výstroj
Vlastne je toho viacej, ale my sme mali na mysli v úvode iba to, aby ste nemerali zimnú dovolenku podľa minutých peňazí, ale podľa toho, s kým sa tam vyberiete a ako si spoločne oddýchnete. Zamerajte sa radšej na to podstatné, čo v žiadnom prípade neslobodno opomenúť. Skontrolujte si svoj lyžiarsky výstroj, aby sa nestalo to, že na poslednú chvíľu zistíte, že je nepoužiteľný, nefunkčný. Nedajbože to zistíte až na mieste. Vtedy by vám už nič iné nezostávalo, ako v miestnych predajniach zakúpiť nový. To by nebolo síce nič nezvyčajné, no na naše pomery ide stále o drahý špás.
Ešte jedna cenná rada v súvislosti lyžiarskeho výstroja, ako aj iného športového vybavenia, a jeho uskladnenia. Vrelo vám odporúčame umiestniť ho na strechu vášho auta, kde nebude nikomu z pasažierov zavadzať, a predsalen do truhly, prípadne strešného nosiča, sa toho zmestí omnoho viac ako do kufra.
Bez poistenia to na lyžiarskych svahoch ani neskúšajte
V súvislosti s napísaným vám vrelo odporúčame sa komerčne pripoistiť, resp. si uzatvoriť cestovné poistenie. Bez neho ani na krok. Bude vás chrániť pred následkami vyplývajúcimi z nepríjemných situácií za hranicami. Vieme všetci dobre, aké drahé bývajú náklady na ošetrenie vo vyspelých západoeurópskych krajinách. Len taká zlomenina na svahu, keď vás musí záchranná služba transportovať vrtuľníkom do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia, stojí závratnú sumu. Takže vybrať sa iba tak bez pripoistenia sa rozhodne nevypláca. Ale aj taká strata, alebo krádež príručnej batožiny, osobných dokladov vás dostane do kolien. Hodiny a hodiny strávené na polícii vás dokonale zbavia akejkoľvek dovolenkovej ilúzie.
Poistite sa preto v niektorej z našich poisťovní. Za pár eur získate pocit dokonalej istoty. Môžete tak spraviť osobnou návštevou kamennej poisťovne. Alebo vyskúšajte ten modernejší spôsob, poistenie prostredníctvom internetu, alebo aplikácie vo svojom mobilnom telefóne.
Osobné doklady majte stále pri sebe
V každom prípade nezabudnite na svoje osobné doklady. Neverili by ste, koľko dovolenkárov po príchode na miesto dovolenky zistí, že si zabudli doma polovicu z nich. Občiansky preukaz, vodičský preukaz, kartičku poistenca alebo kreditnú kartu. Bez týchto dokladov sa neubytujete a sa nepreukážete tamojším policajtom. A ak vás, nedajbože, stretne niečo nemilé, stanete sa účastníkom autonehody, prípadne si zlomíte nohu na lyžiarskom svahu, ako budete potom vysvetľovať záchranárom a zdravotníckym zamestnancom, že ste poistení, prípadne pripoistení v jednej z komerčných poisťovní.
Cestu si podrobne naplánujte podľa internetovej mapy
Po ďalšie si podrobne naplánujte cestu. Vyberte si na internetových mapách trať, ktorá by približne sedela vašim šoférskym schopnostiam, pretože často ide aj o niekoľkohodinovú cestu. Ak idete viacerí šoféri v jednom aute, máte vyhrané. Môžete sa dohodnúť na tom, že každý z vás odšoféruje určitý úsek, aby sa predišlo nebezpečnej únave za volantom. Ale ak ste držiteľom vodičského oprávnenia iba vy sám, mali by ste si cestu rozvrhnúť na viacero približne rovnako dlhých etáp. Zároveň si pribaľte so sebou dostatok tekutín, najlepšie minerálnu vodu a ovocný džús, ktoré vám dodajú potrebnú energiu. S kávou opatrne. Po prvotnom nabudení neskôr upadnete do letargie.
S autom zájdite do servisu pre každý prípad
S rozvrhnutím cesty súvisí aj stav auta, s ktorým sa vyberiete na zimnú lyžovačku. Napriek tomu, že termín technickej a emisnej prehliadky je ešte v nedohľadne, zájdite s autom do svojho servisu a nechajte si ho skontrolovať, nech vás niečo neprekvapí pár kilometrov za hranicami. Môžete byť síce poistení z každej strany, no taká porucha na aute v zimnom období, čakanie na odťahovú službu a následná oprava v servise vám dokonale pokazí náladu. Nehovoriac, že ak ste šli iba na pár dní, tak každé zdržanie vám ukrojí z plánovaného oddychu. Preventívne si vy sami nezabudnite skontrolovať stav rezervy v kufri auta, aby ste v prípade defektu nemuseli hneď volať asistenčnú službu. Svojpomocne vymeniť koleso, to dnes dokáže azda každý.
Leave a Comment