Praktické tipy Úspech a podnikanie

Ako zapôsobiť v priebehu jednej minúty?

Zapôsobiť na niekoho nemusí byť vždy jednoduchá vec, najmä v prípade pracovného pohovoru. Zvykne sa hovoriť, že prvý dojem robí veľa, alebo aj to, že prvý dojem je aj posledný dojem. Tieto situácie sa veľmi ťažko hodnotia, pretože každá osoba sa prejavuje inak a v iných podmienkach. Lenže život je kam ďalej rýchlejší a všade naokolo sa presadzuje flexibilita, rýchle jednanie a reakcie. Prvé chvíle, ktoré strávite s určitým človekom, sú veľmi dôležité, pretože môžu určovať smer rozhovoru a dokonca niekedy aj vzťah. S nami si môžete prejsť pár jednoduchých trikov, ktoré budú zmesou vašej osobnosti, jazyka, tela a komunikačných zručností. Na dokonalú a naozaj schopnú komunikáciu musíte používať všetky tieto prvky v správnom pomere.

V priemere sa odhaduje, že počas prvých 10 sekúnd začínate vytvárať prvý dojem na druhú osobu, ktorá sa po ich uplynutí začne viac orientovať na okolie, samozrejme iba v tom prípade, ak ste ju nezaujali. Ak chcete na konkrétneho človeka naozaj dokonale zapôsobiť, snažte sa o upútanie pozornosti práve v tomto časovom rámci.

Nezabudnite na reč tela

Než sa pokúsite slobodne komunikovať s dotyčnou osobou, budete musieť uvoľniť aj svoje telo. Vaša reč tela a pohyby sú nevyhnutné pri vytváraní dobrého dojmu. A niekedy je to základ, ktorý o vás prezradí naozaj veľmi veľa. Pred rozhovorom sa zhlboka nadýchnite, čím sa vám podarí zvýšiť sebadôvera. S nádychom samozrejme prichádza aj výdych, to znamená, že nesmiete zabudnúť na voľné okysličovanie pľúc a mozgu. Niekedy pomalšie a hlboké dýchanie dokáže rýchlo uvoľniť napätie.

Dodržiavajte očný kontakt

Ľudia sú živé bytosti, a preto aj očný kontakt zohráva pri komunikácií dôležitú úlohu. V prvých sekundách sa musíte oslovovanej osobe pozerať do očí, samozrejme s primeranou intenzitou. Plaché, nervózne a introvertné osobnosti s týmto mávajú dosť často problém, no aspoň minimálna snaha sa určite ocení. Aspoň na pracovnom pohovore by ste to mali zvládnuť. Vyhýbanie sa očnému kontaktu môže značiť nedostatok sebadôvery, a to sa pri uchádzaní o zamestnanie určite nebude posudzovať príliš kladne.

Nechajte rozprávať aj druhých

Pri prvom stretnutí s budúcim zamestnávateľom nemáte príliš veľa času na to, aby ste stihli o sebe v priebehu niekoľkých sekúnd všetko povedať. Tak ako je dôležitá komunikácia, potrebné je nechať rozprávať aj druhú stranu. Vyjadrite si svoj názor a následne nechajte reagovať druhého človeka. Bez týchto pravidiel komunikácie sa nezaobídete naozaj nikde, preto si vždy dávajte pozor na ich dodržiavanie.

Leave a Comment