Praktické tipy

Ako sadiť muškáty?

Muškáty sú obľúbenou balkónovou rastlinou, stačí sa v lete prejsť po sídlisku, zbežne sa pozrieť na balkóny a budete mať kvetnatý dôkaz na balkónoch. Skoro ako čierne na bielom. Čo je však dôležité a nemali by ste podceniť pri sadení a pestovaní?

Čo urobiť pred sadením?

Chystáte sa použiť staršie črepníky či nádoby na sadenie? Dôkladne ich umyte a dezinfikujte vhodným prípravkom s obsahom chlóru.

Veľmi dôležité je, aby ste začali sadiť vo vhodnom termíne, keď preceníte počasie, môže vám chladné počasie zbrzdiť rast muškátov. Ideálne je začať koncom apríla a začiatkom mája. Druhý májový týždeň už môžu pokojne stáť vonku.

Muškáty sú obľúbenou rastlinou nielen na slovenských balkónoch. Patríte aj vy medzi ich fanúšikov?

Muškáty sú obľúbenou rastlinou nielen na slovenských balkónoch. Patríte aj vy medzi ich fanúšikov?

Aké nádoby? 

Máte samozavlažovacie nádoby? Knôty musíte poriadne vyčistiť, najlepšie je ich oprať na najvyššej teplote v pračke.

Na nádobe pre muškáty nesmie chýbať dierka na odtekanie vody, pretože korene muškátov by sa na rozhorúčenej parapete vo vode mohli veľmi ľahko uvariť.

Dajte si záležať na substráte

Nikdy nepoužívajte starý substrát a ani nemiešajte nový so starým. A to tak, že naozaj nikdy, ani v stave núdze. Aký vybrať? Najlepší substrát pre muškáty je hrubší, v ktorom vzniknú vzdušné tunely, pretože muškáty potrebujú veľa vzduchu.

Substrát pohnojte hnojivom, ktoré uvoľňuje živiny postupne a pomaly, tak dosiahnete správny rast muškátov.

Používajte kryštalické hnojivo, najlepšie so zvýšenou dávkou dusíka. Koľko ho budete potrebovať? Ku každej rastlinke dajte približne 4 gramy hnojiva.

Po zasadení

Po zasadení muškátov im jemne zastrihnite vrchol. Prečo? Vďaka tomu nebudú rasť do výšky, ale dosiahnete viac a hlavne väčšie kvety.

Prihnojovať začnite okamžite po výsadbe, takže od jari až do jesene. Predajca, od ktorého ste kúpili muškáty, ich hnojil pravidelne a je dôležité, aby ste v tom pokračovali aj vy.

Aké hnojivo sa odporúča používať? Kryštalické, ktoré sa rozpustí vo vode. A v akom množstve? 3-7 gramov na liter zeminy.

Kde ich umiestniť? Muškáty obľubujú slnko, preto je ideálny juh alebo juhozápad. No nič sa nestane, ani keď ich umiestnite na iné svetové strany, no keď sú na severe, musíte ich menej polievať.

Vďaka týmto radám bude pre vás pestovanie muškátov hračkou, neváhajte a aj vy si ozdobte svoj balkón krásnym kúskom prírody.

Leave a Comment