Praktické tipy Zdravie

Ako sa zbaviť depresie?

Depresia nie je sranda a to platí doslova aj obrazne. Je to stav psychiky, počas ktorého máme pravidelné a dlhodobé poklesy nálady, prepadáme do melanchólie až agónie. Ako sa prejavuje depresia navonok? Aj človek, ktorý bol predtým spoločenský, sa drží v úzadí, prestáva javiť záujem o veci, ktoré mal predtým rád a bavili ho – priatelia, koníčky, aktivity. Nedôveruje si a začína mať pocity zbytočnosti, bezvýchodiskového stavu či dokonca začne rozmýšľať o samovražde. Keď tieto známky pozorujete na sebe alebo na niekom inom, bojujte s nimi. Ako?

Depresia je nebezpečná choroba, preto sa snažte pomôcť  tým, na ktorých jej príznaky spozorujete

Depresia je nebezpečná choroba, preto sa snažte pomôcť tým, na ktorých jej príznaky spozorujete

Ako bojovať s depresiou? 

Nie je to nič komplikované, čo by ste nezvládli. Práve naopak, je to jednoduché a existuje veľmi veľa spôsobov, ako sa zbaviť depresie, istotne si medzi nimi nájdete také, ktoré sú vám blízke a vyhovujú vám.

Zvýšte si sebavedomie

Tým, že nebudete nič robiť, si len uškodíte, preto na začiatok začnite so zmenou myslenia. Nech vám ani nenapadne sa pozrieť do zrkadla a povedať si: „Ty ale vyzeráš.“ Zvýšte si sebavedomie tým, že sami uznáte, že dnes vyzeráte dobre. Robte veci, v ktorých ste dobrý a dokážete to sami spoznať – keď sami oceníte, že ste niečo urobili dobre, je veľká šanca, že vás pochváli aj niekto iný a to zahreje.

Cvičte a stravujte sa zdravo

Proti depresii je najlepší beh, horizont pred vami, v ušiach hudba, len vy a vaša hlava, ktorú si pri behu ju poriadne vyčistíte, nič vám v nej nezostane, a keď prídete domov unavený, budete mať zo seba skvelý pocit. Aj strava môže ovplyvniť váš stav, keď si dáte zaležať na čerstvosti, budete jesť veľa ovocia a zeleniny, ktorú si pekne naservírujete, hneď budete mať z jedenia pôžitok.

Vyhľadávajte spoločnosť

Keď ste sami, vtedy poskytujete depresii živnú pôdu. Vyrazte si s kamarátmi, choďte sa poprechádzať medzi ľudí, zoberte si knižku a čítajte si na lavičke v parku, snažte sa byť čo najviac medzi ľuďmi, od ktorých môžete získať pozitívnu energiu. Urobte si pánsku/dámsku jazdu, zabudnite na to, čo vás posledné dni trápilo  a vyhoďte si z kopýtka.

Myslite pozitívne

Snažte sa hľadať na všetkom aj dobré stránky, samozrejme nie prehnane, nech sa z vás nestane  zasnený rojko. Je obyčajný slnečný deň? Nie, je pekný slnečný deň. Stretli ste spolužiaka zo strednej školy? Nie, stretli ste starého známeho, ktorého ste sto rokov nevideli a dobre ste si pokecali. Celý život je zložený z maličkostí a detailov, vychutnajte si a tešte sa z nich.

Aktívne bojujte

Cítite, že sa váš stav zhoršuje? Nečakajte, kým vás to prepadne úplne, obujte sa a choď von – choďte si zaplávať, choďte do wellnessu, choďte na kávu a cheesecake, choďte si kúpiť peknú knižku alebo oblečenie, robte čokoľvek, čo vám urobí okamžitú radosť.

Leave a Comment