Komerčné články

6 Tipov na šetrenie vodou

Umývadlo do wc splachovača

Vedeli ste, že bežná štvorčlenná rodina minie ročne približne 200 000 litrov pitnej vody ročne? Poďme sa pozrieť, ako môžeme toto číslo znížiť.

Každý deň používame vodu na pitie, varenie, ale aj na umývanie, hygienu, upratovanie. Aj napriek tomu, že máme bezproblémový prístup k pitnej vode, nemali by sme ňou plytvať. Ak sa budete riadiť niektorými tipmi na šetrenie vody, môžete usporiť tisíce litrov ročne.

  1. Nenechávajte zbytočne pustenú tečúcu vodu. Vypínajte vodu počas umývania zubov. Pri sprchovaní nenechávajte pustenú vodu počas umývania mydlom. Ak umývate riady ručne, nenechávajte vodu pustenú po celý čas.

 

  1. Znížte spotrebu vody použitím úsporného perlátora. Vymeňte koncovku vodovodnej batérie za úsporný perlátor. Tento perlátor zabezpečí dostatočný komfort na umývanie bez straty komfortu. Zmiešaním vody so vzduchom sa vytvorí dostatočný tlak a prúd vody, a ako šetríme vodou? Spotreba vody sa môže znížiť až o 85 percent.

   Úsporný perlátor

   Úsporný perlátor

  2. Vymeňte bežnú sprchovaciu hlavicu za úspornú. Bežná sprchová hlavica môže mať prietok až 20 litrov za minútu. Výmenou bežnej sprchovej hlavice za úspornú môžete ušetriť až 13 litrov vody za minútu bez rozdielu komfortu umývania. Pri priemernej dobe sprchovania 3 minúty môžete ušetriť pri každom sprchovaní až 39 litrov pitnej vody.

   Úsporná sprchová hlavica

   Úsporná sprchová hlavica

  3. Neumývajte riady ručne, na umývanie riadov používajte umývačku riadu. Vďaka úsporným režimom spotrebuje umývačka riadu len niekoľko litrov vody na umytie väčšieho množstva riadov, a zároveň spotrebuje len málo energie. Používaním umývačky riadu šetríte nielen vodu, energiu, ale aj čas, ktorý môžete využiť pre svoju rodinu.

 

  1. Vymeňte bežný WC splachovač za moderný splachovač s dvomi režimami splachovania. Moderné splachovače využívajú dva spôsoby splachovania, malý a veľký. Nie vždy je potrebné použiť na spláchnutie celý objem splachovacej nádržky, a pri každom malom spláchnutí sa ušetria litre vody. Pre ešte väčšiu úsporu vody pri splachovaní môžete použiť šetrič vody do WC, ktorý zníži množstvo použitej vody.

 

  1. Využívajte použitú vodu na splachovanie WC. Pri používaní WC spotrebujeme pitnú vodu na spláchnutie a následne ďalšiu vodu na umývanie rúk. K dispozícii sú umývadlá do wc splachovača, ktoré fungujú tak, že po spláchnutí priteká voda do nádržky cez vodovodnú batériu do zabudovaného umývadla, v ktorom sa môžu umyť ruky. Pri ďalšom spláchnutí sa využije voda, ktorá už bola použitá na umývanie rúk. Toto je rozumné využívanie vody, šetriace nielen vodu a životné prostredie, ale aj priestor v menších miestnostiach.
Umývadlo do wc splachovača

Umývadlo do wc splachovača

Každý deň môžeme ušetriť litre vody, a pomôcť tak udržať ich zásoby v dostatočnom množstve aj pre ďalšie generácie. A zároveň znižujeme účty za bývanie, keďže voda je výrazná časť nákladov na bývanie. Šetrenie energie a tepla, využívanie solárnej technológie spolu s úsporami vody pomáha znižovať náklady, a šetriť životné prostredie.

 

Leave a Comment