Praktické tipy

5 najlepších filmov za posledných 30 rokov

Internetová stránka Imdb.com je najznámejšou databázou filmov, v ktorej používatelia môžu hodnotiť jednotlivé diela. Rozmýšľali ste o tom, aké filmy za posledných 10, 20 či 30 rokov zaujali divákov na celom svete? V tomto rebríčku nájdete odpoveď, ktorú vám dali recenzenti tohto svetového filmového portálu.

5. Pán prsteňov: Návrat kráľa (8,9/10)

Na 5. mieste v rebríčku najlepších filmov za ostatných 30 rokov podľa používateľov portálu Imdb.com sa umiestnil film Pán prsteňov: Návrat kráľa. O réžiu sa postaral Peter Jackson a o predlohu legendárny J. R. R. Tolkien. Fantasy zo sveta hobbitov, ohyzdov, elfov a ďalších bájnych bytostí sa teší veľkej obľube aj vďaka skvelým bitkám, prepracovanému príbehu a viac ako dobrým hereckým výkonom. Ak si chcete pozrieť tento film, začnite prvou časťou z trilógie – Spoločenstvo prsteňa.

4. Pulp Fiction (8,9/10)

Kultový film so Samuelom L. Jacskonom, Johnom Travoltom a Brucom Willisom má v slovenskom preklade aj podnázov „Historky z podsvetia“. Takže už samotný jeho meno napovedá, že sa tu nebude s nikým zaobchádzať v hodvábnych rukavičkách – vraždy, drogy, ale zároveň aj neuveriteľná dávku humoru, nadhľadu a vykreslenie príbehu. To všetko má na svedomí dnes už legendárny Quentin Tarantino, ktorý si vo filme strihol aj jednu vedľajšiu rolu.

3. Schindlerov zoznam (8,9/10)

Režisérska legenda má na svojom konte množstvo skvelých filmov, ale podľa používateľov Imdb.com si zo všetkých najlepšie počínal film Schindlerov zoznam. Ťažký film o Druhej svetovej vojne, deportácii židov a koncentračných táboroch, ale aj o tom ako jeden človek, Schindler, dokáže zachrániť stovky životov, ak chce.

schindlerov-zoznam

2. Temný rytier (8,9/10)

Režisér Christopher Nolan sa postaral o to, aby komixová podoba netopierieho muža dostala milióny ľudí do kín. Najúspešnejšou z jeho adaptácií je tá o Temnom rytierovi, ktorého v maske Batmana stvárnil Christian Bale neustále bojujúci proti Jokerovi. V úlohe Jokera sa predstavil neuveriteľný Heath Ledger, ktorý získal za túto úlohu aj Oscara.

1. Vykúpenie z väznice Shawshank (9,2/10)

A víťazom tohto rebríčka sa stáva Vykúpenie z väznice Shawshank, o ktorého réžiu sa postaral Frank Darabont. Film z väzenského prostredia, v ktorom si hlavnú úlohu zahral Tim Robbins, je natočený podľa predlohy Stephena Kinga. Film o človeku, ktorý je odsúdený na doživotie za vraždu, ktorú nespáchal a musí prežiť medzi tými najhoršími kriminálnikmi, ale stále neprichádza o nádej. Ak ste toto majstrovské dielo ešte nevideli, je najvyšší čas to napraviť.

Leave a Comment