Bývanie Praktické tipy

Zelené strechy: Aké prinášajú výhody?

Počuli ste už niekedy o zelenej streche? Vo všeobecnosti ide o osadenie bežných striech zeleňou, vďaka čomu aj preplnené mesto získava nádych prírody. Zelené strechy sa čoraz viac uplatňujú na rôznych budovách, nákupných centrách či kultúrnych domoch. Aké prinášajú výhody?

V dnešnej dobe sa čoraz viac ľudí zaoberá témou, akou je ekológia. Zelené strechy sú tak skvelým riešením najmä pre ekologickú, ale aj estetickú a praktickú stránku. Stavajú sa vo väčšine prípadov tam, kde je priveľa stavieb, preplnených budov a množstvo ľudí. Dôvodom je práve to, že zelené strechy do takýchto miest prinesú kúsok z prírody.

Aké ďalšie výhody majú zelené strechy?

Lepšia mikroklíma vo vnútri

Zelené strechy udržujú hydroizoláciu a celú konštrukciu pred prípadnými výkyvmi teploty vo vonkajšom prostredí. Výhodou tak je zníženie nákladov za energie budovy. Dôvodom je, že zelené strechy v lete interiér príjemne ochladzujú a v zime, naopak, otepľujú, a to prirodzeným spôsobom. Nemusíte tak do istej miery používať klimatizáciu, čo je veľkým benefitom. V niektorých prípadoch je ušetrenie energií vďaka zeleným strechám až vo výške 70tich %.

Zadržiavanie dažďovej vody

Medzi ďalšie výhody zelených striech patrí rozhodne zadržanie vegetačných zrážok. Aj vďaka tomu máte možnosť ušetriť množstvo financií. Okrem iného, v súčasnosti je dôležité, aby dažďová voda neodtekala kanalizáciami preč. Zachová sa tak malý vodný cyklus, vďaka čomu sa zabráni aj jeho vysušovaniu.

Výrazné tlmenie hluku

V preplnených mestách má každý človek dosť hluku z vonkajšieho prostredia. Aj v tomto prípade sú skvelým riešením na utlmenie zelené strechy. Jednotlivé vrstvy dokážu tlmiť hluk až do výšky 6 decibelov. Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, zelené strechy zabraňujú aj tomu, aby ste počas spánku počuli padanie dažďových kvapiek.

Leave a Comment