Praktické tipy

Umenie počúvať svoje telo

Dnes nie je už pre nikoho asi novinkou, že emócie a prežívanie sa prepájajú na naše telo. Všetko, čo počas dňa prežijeme a aké pocity v nás jednotlivé situácie zachovajú sa ukladá do nášho organizmu. V konečnom dôsledku sa to prejaví aj na našom zdraví, pretože zle spracované informácie a podnety sa stávajú základným predpokladom pre vznik rôznych ochorení.

Vyvedení z miery“

Tak sa občas cítime všetci a orgán, ktorý to pociťuje najviac je naše srdce. Je základným zdrojom všetkých citov a jeho najväčším sídlom. Ak máme s ním nejaké problémy, signalizuje nám to, že nepočúvame svoje city a viac sa riadime rozumom a hlavou. Prejavuje sa to vybočením z pravidelného rytmu, a to znamená, že naše emócie sú nám ľahostajné, ale srdce ich potrebuje dať z tela von. Vysoký krvný tlak nám môže pripomínať, že v sebe niečo „dusíme“, a to je len jedna forma takéhoto prejavu.

Komunikácia a sloboda

Symbolom týchto kľúčových slov sú naše pľúca. Ak sa necítime slobodne, alebo naopak jej máme dostatok, veľmi rýchlo sa to na nich prejaví. Buď nemáme pocit slobody a akoby sa nemôžeme nadýchnuť, alebo naopak máme vyrazený dych. Dýchanie nás nepretržite udržuje v kontakte s okolím a aj keď sa snažím obrniť svojím egom, je pre nás nevyhnutné.

Zdvihnutá žlč“

Aj o tomto probléme mnohí asi vedia svoje. Žlč je agresívna tekutina a ako taká vyjadruje náš aktuálny stav hnevu a napätia. Ak sa však necháme takýmto stavom často a príliš „opantať“, nemôžeme sa čudovať, že to bude mať negatívne následky na náš zdravotný stav. Ak zo seba hnev nedostaneme a doslova ho v sebe zadržujeme, vznik žlčových kameňov sa dostaví veľmi rýchlo. Žlč, ako taká sa hromadí a hustne a po čase je výsledkom celého procesu jej kamenenie.

Bez stresu

Najnáchylnejší je žalúdok. Okrem toho, že musí spracovať všetko, čo skonzumujeme, popasovať sa musí aj s celým radom nepríjemných situácií. Často krát si povieme, že nám niekto leží v žalúdku, alebo, že láska prechádza cez žalúdok. Nie sú to len nezmyselné slová. Vplyvom negatívnej situácie sa zvyšuje stav žalúdočnej kyseliny, ktorá ako vieme má nepriaznivé účinky na veľkú radu ďalších vzniknutých ochorení.

Prejedanie sa sladkosťami je akýmsi odškodnením za to, že sa nám nedostáva dostatok citu a prejavov lásky, a tak hľadáme útočisko vo veciach, ktoré nám ulahodia a nahradia nepríjemný pocit. Lenže ani sladkosti nenahradia zdravú stravu a chýbajúce pocity.

Leave a Comment