Komerčné články Praktické tipy

Najčastejšie otázky ohľadom nemeckých prídavkov

V našich končinách sa pomerne často stáva, že hľadáme pracovné uplatnenie a lepšie ohodnotenie v zahraničí. Obľúbenou cieľovou stanicou Slovákov je Nemecko, kde poteší nielen priemerná výška platov, ale aj daňové bonusy či prídavky na deti.

Aké sú podmienky na získanie nemeckých prídavkov Kindergeld?

Ak máte deti, možno vás zaujíma, aké sú podmienky na získanie nemeckých rodinných prídavkov – Kindergeld. Dobrou správou je, že na ich poberanie stačí, ak pracuje v Nemecku aspoň jeden z rodičov. V praxi ide zväčša o otca dieťaťa/detí, ktorý chce priniesť do rodinného rozpočtu viac peňazí. Matka detí pritom ostáva na Slovensku, čo vôbec nie je prekážkou pre poberanie prídavkov.

Mnohí Slováci pracujú pre slovenské firmy, ktoré ich vysielajú do zahraničia, alebo pracujú na vlastnú päsť ako živnostníci. Pokiaľ takíto zamestnanci a SZČO v Nemecku odvádzajú povinné sociálne poistenie, aj oni majú nárok na Kindergeld.

Nárok na poberanie nemeckých prídavkov majú aj ľudia, ktorí poberajú náhradu mzdy z Nemecka alebo sú poberateľmi starobného, invalidného alebo iného dôchodku z Nemecka.

Aká je výška nemeckých rodinných prídavkov?

Pre rok 2021 je výška Kindergeldu stanovená na 219 € na prvé a druhé dieťa, 225 € na tretie dieťa a 250 € na štvrté a každé ďalšie dieťa mesačne. To znamená, že napríklad pri troch deťoch môžu Slováci získať 663 €. Pozor, táto suma bude ale znížená o sumu prídavkov, ktoré poberáte v inej krajine, zväčša na Slovensku. Koniec-koncov však stále ide o peknú sumu.

Do akého veku sa dajú poberať nemecké prídavky?

Pokiaľ spĺňate podmienky na nemecké prídavky, môžete ich poberať do 18. roku dieťaťa, prípadne až do 25. roku, ak dieťa študuje na vysokej škole.

Kedy požiadať o Kindergeld?

Nemecké prídavky sa dajú získať za 6 mesiacov spätne od mesiaca, v ktorom žiadosť prijme nemecký úrad Familienkasse. Odporúčame vám preto žiadať o tieto prídavky po cca dvoch až troch mesiacoch vašej práce v Nemecku.

Ako požiadať o Kindergeld?

Pre Slovákov je k dispozícii šikovná appka, ktorá vás prevedie celým procesom vypĺňania žiadosti v slovenčine, pričom rovno zistíte, či vám vôbec vznikol nárok na Kindergeld. Názov je príznačný – Kindergeld.click. Ak spadáte do opisovanej situácie, určite ju vyskúšajte. Vyvinuli ju odborníci na dane v Nemecku z firmy TJ-Legal, ktorá je materskou spoločnosťou firmy Kindergeld.click.

Leave a Comment