Komerčné články Praktické tipy

Ktorý plot je pre váš dom najvýhodnejší?

V minulosti mali ploty hlavne ochrannú funkciu – chránili vás, vašu rodinu a domov pred nebezpečenstvami, ktoré mal pre vás pripravený okolitý svet. Dnes ich už toľko nie je, a tak ploty môžu slúžiť aj ako dekorácia. Teda, aby sme boli úprimní, mali by hlavne slúžiť ako dekorácia, no pri vkuse niektorých ľudí je to presne opačne. Pri stavbe plotu máte najčastejšie na výber z týchto materiálov – drevo, kameň, kov, živý plot a pletivo. Ktorý plot je pre vás najlepší?

shutterstock_158743241

Drevený plot a jeho výhody

+ drevený latkový plot patrí medzi obľúbené štýly, je pomerne lacný a hodí sa prakticky k akémukoľvek sídlu, takže ho môžete veľmi ľahko skombinovať so svojim domom.

– rizikom pri drevených plotoch je, že naň zaútočia škodce, plesne alebo huby. Okrem toho sa musíte oň pravidelne starať, aby ste predĺžili jeho životnosť.

Kamenný plot a jeho výhody

+ v prípade, že ste narazili v prírode na zaujímavé kamene, nemusíte kupovať materiál na jeho výstavbu. Veľkou výhodou je aj to, že pri výstavbe môžete použiť základy z predchádzajúce murovaného plotu.

– náročný na materiál, pri väčších rozmeroch spotrebujete veľmi veľa stavebného materiálu.

Živý plot a jeho výhody

+ hlavnou výhodou živého plotu je, že pôsobí prirodzene, môžete si ho upraviť podľa toho, ako potrebujete – zostrihať, preriediť, nechať vyrásť. Zachytáva prach a vietor, navyše sa do záhrady maximálne hodí.

– hlavnou nevýhodou je, že trvá pomerne dlho, kým vám živý plot dorastie do požadovanej výšky a musíte sa oň pravidelne starať.

Kovaný plot a jeho výhody

+ typický vidiecky štýl, ktorý vďaka ostrým koncom dokáže skvelo odradiť neželaných hostí. Vďaka svojmu štýlu kované ploty nikdy nevyjdu z módy.

– nevýhodou je, že sa oň musíte pravidelne starať, aby vám nezačal hrdzavieť a navyše je cez neho vidieť do záhrady.

Je na vás, ktorý plot si vyberiete, nezabudnite však pri výbere brány zohľadniť vzhľad plotu a vybrať takú, ktorá sa do tohto štýlu bude dokonalo hodiť a nebude vyzerať ako päsť na oko.

Leave a Comment