Bývanie Komerčné články

Odhlučnenie bytu ako riešenie susedských problémov

Byť audiofilom v paneláku, kde počujete aj to, ako sused o dve poschodia pod vami klepe rezne, je náročné. To však neznamená, že máte na tento svoj „údel“ zanevrieť. Nemusíte si ani svoj byt celý obložiť kartónmi z vajíčok, doprajte si profesionálne odhlučnenie, ktoré sa postará o to, aby vaša mocná basitosť pri počúvaní Pink Floyd na vašej high end audio zostave nevyvolávala vášnivé búchanie metlou na vašu podlahu od susedky zdola. Ako na to?

5-1030x686

Odhlučnenie bytu (zdroj: potichu.sk)

Odhlučnenie bytu

Vybrať si môžete, čo a ako chcete odhlučniť – všetky steny, iba strop, podlahu či celý byt. Na výber máte z dvoch možností – kontaktný a bezkontaktný systém. Aký je medzi nimi rozdiel? Bezkontaktný systém sa používa na zbavenie sa bežného hluku, takže je menej účinný, no zároveň vám pribudne na stene vrstva hrubá maximálne 4,7 cm. A ako je to s bezkontaktným systémom? Ten sa steny nedotýka, a tak medzi ňou a izoláciou vytvára vzduchovú bublinu, ktorá funguje ako ďalšia „tlmič“ hluku. Hrúbka takéhoto odhlučnenia je maximálne 10 cm.

Izolácia podlahy

Veľkou výhodou izolácie podlahy je, že funguje obojstranne. Takže ak dupete ako slon a váš subwoofer duní ako stádo slonov, kročajová izolácia je riešenie. A funguje to aj opačne, keď sused pod vami pozerá telku príliš nahlas a vy kvôli tomu nemôžete zaspať, kročajová izolácia vás tohto problému zbaví. Zlé susedské vzťahy môžu negatívne ovplyvniť aj kvalitu vášho života. Je lepšie zaizolovať podlahu a na druhý deň po tom, ako ste si púšťali na plné pecky novú platňu, sa pozdravíte so susedmi s úsmevom na perách.

Aký materiál sa používa na odhlučnenie

Na každý druh izolácie sa používa iný materiál s inými vlastnosťami. No v zásade platí, že sa používajú izolačné dosky z prírodných materiálov, akustická pena a rôzne podkladové vrstvy, či už z prírodných alebo umelých materiálov. A tie vás spoločnými silami dokážu zbaviť pri tom najkvalitnejšom odhlučnení až o 80 % neželaných zvukov.

Leave a Comment