Komerčné články Praktické tipy Zdravie

Kŕčové žily: Prečo vznikajú a ako ich liečiť?

Kŕčové žily predstavujú stav, kedy sú klasické žily rozšírené a majú aj zmenený tvar. Takýto stav sa najčastejšie objavuje u žien rôznych vekových kategórií. Predovšetkým však ide o stredný vek. Vyskytnúť sa však môžu aj u mladších ročníkov, prípadne mužov. Viete, prečo takéto kŕčové žily vznikajú a aké sú možnosti liečby?

Možno by ste neverili, no dôvodov vzniku kŕčových žíl je zväčša niekoľko. Medzi tie najčastejšie patrí sedavý spôsob života, nezdravý životný štýl, nedostatočný pitný režim či zamestnanie, v ktorom celý deň stojíte alebo sedíte. Samozrejme, veľkú rolu hrá aj genetická predispozícia. To znamená, že ak aj vaši rodičia mali kŕčové žily, pravdepodobne ich budete mať aj vy, avšak nie je to podmienkou.

Najskôr prebieha diagnostika

Ak chcete na sebe spozorovali kŕčové žily, mali by ste navštívite oddelenie, akým je angiologická ambulancia. Práve tá sa totiž venuje vyšetreniam ciev. Ide o vyšetrenia, ktoré sú na vysokej úrovni a čo najviac odborné. Práve to je dôvod, prečo sa aj vykonávajú pod dohľadom špecialistov. Nemusíte sa však ničoho báť. S lekárom sa dohodnete na ďalšom postupe. Ak by bola potrebná operácia, ide o veľmi častý a jednoduchý zákrok. Vykonáva sa laserom, prípadne v horších prípadoch aj chirurgicky. Rekonvalescencia však prebehne vždy hladko, počas nasledujúcich týždňov a vy budete preto ako vymenení.

Zmeňte životný štýl

Taktiež je dôležité, aby ste prihliadali na možné rizikové faktory. To sú tie, ktoré zvyšujú riziko, napríklad vzniku kŕčových žíl. Ak chcete mať všetko pod kontrolou, odporúčame, aby ste zmenili svoj životný štýl. Viac sa počas dňa hýbte, pite dostatok vody a uprednostnite konzumáciu zdravých jedál. Pohyb je však základom, preto sa neváhajte počas dňa ísť aspoň prejsť do prírody, určite vám to prospeje.

Leave a Comment