Praktické tipy

Idete turistikovať? Toto si nezabudnite vziať

Teplejšie počasie núti sezónnych turistov vyťahovať turistickú obuv a vybrať sa na niekoľkohodinovú turistiku. Aj vás to láka? Veď príroda je lákadlom, ktoré nás neprestane nikdy baviť. Čo by ste si nemali určite zabudnúť na turistiku?

shutterstock_219655633

V prvom rade kvalitnú obuv

Nebolo to prvýkrát, čo som videla v Tatrách „turistikovať“ ľudí v nekvalitnej obuvi. Obyčajné tenisky a dokonca aj lodičky ma prekvapili natoľko, že som si povedala, že ja toto nikdy nedopustím. Zabezpečila som si kvalitnejšiu a hlavne obuv špeciálne určenú na turistiku. Značková turistická obuv by mala neodmysliteľne patriť k povinnej výbave každého turistu. Vďaka kvalitnej obuvi si chránite svoje nohy pred prípadnými úrazmi. Vysokohorský terén nie je taký istý ako na najbližšej lúke. Vysoké nadmorské výšky prinášajú skalnatejší terén.

Veľké množstvo tekutín

Voda patrí neodmysliteľne k povinnej výbave. Ak si myslíte, že vám obyčajná pollitrová fľaša vody vystačí na celodennú turistiku, tak sa mýlite. Minimálne 3 litre by ste si mali vziať určite so sebou. Najmä cez leto je takéto väčšie množstvo tekutín priam povinnosťou. Vaše telo bude počas fyzickej aktivity vylučovať väčšie množstvo tekutín a práve preto by ste nemali zabudnúť na dostatočný prísun ďalších tekutín. Nedostatočným príjmom tekutín na turistike riskujete dehydratáciu a kolaps organizmu.

Vhodné potraviny

Na turistiku si s určitosťou neberte potraviny, pri ktorých je väčšie riziko pokazenia. Vyhnite sa salámam, ktorým stačí pol dňa mimo chladu a skazia sa. Odporúčam vám vziať si radšej viac zeleniny, ovocia a poprípade aj nejaký obložený chlebík / rožok so syrokrémom. Z vlastnej skúsenosti vám odporúčam namiesto čokoládových tyčiniek vziať si hroznový cukor, ktorý vám dodá energiu. Jedno balenie na osobu bohato postačí.

Opaľovací krém a pokrývka hlavy

Horské slnko je zradné a práve preto si k povinnej výbave zapíšte aj opaľovací krém. Ak nechcete prísť s horskej turistiky pásikavý a spálený, prenechajte kúsok miesta v batožine práve účinnému opaľovaciemu krému. Okrem opaľovacieho krému si vezmite dostatočnú pokrývku hlavy – taká dobrá šiltovka sa dá pripnúť aj na zips batoha. Nezaberie vám veľa miesta a zároveň vám nepreťaží váš batoh. Ochráni vás pred nepríjemným úpalom, ktorý vám môže spôsobiť zbytočné komplikácie.

Leave a Comment