Bývanie Praktické tipy

Čo treba zvážiť pri výbere pletiva okolo domu

Plotové pletivo patrí medzi najpoužívanejšie druhy oplotenia kvôli pevnosti, odolnosti, dizajnu i cenovej dostupnosti. Na čo myslieť pri jeho výbere?

Rozhodovali ste sa medzi dreveným, kovovým, plastovým, betónovým plotom a pletivom a vyhrala posledná možnosť? Pletivo je výborným riešením oplotenia rodinného domu, pretože na výber máte z množstva alternatív s rôznou pevnosťou, odolnosťou, výškou, farbou, dizajnom i cenou. 

Plotové pletivo: ako vybrať to najlepšie?

Určite ste sa už niekedy stretli s tvrdením, že nie je pletivo ako pletivo. Je to naozaj pravda, pretože je dostupné v rozličných variantoch. Vďaka tomu si z pestrej ponuky plotových pletív vyberie naozaj každý. Čo vziať do úvahy pri výbere pletiva?

Pevnosť

Ak ste si doteraz mysleli, že pevnosť pletiva ovplyvňuje len hrúbka drôtu či veľkosť oka, ste na omyle. Je treba pozrieť sa na to komplexnejšie.

Hrúbka drôtu je jedným z rozhodujúcich faktorov celkovej pevnosti oplotenia. V prípade voľby poplastovaného pletiva si vždy overte, aká je hrúbka drôtu bez plastu, nakoľko mnohí výrobcovia či predajcovia tento dôležitý údaj na etikete neuvádzajú. Nekupujte si plotové pletivo s hrúbkou drôtu 1,5 mm a menej, pretože vás čaká sklamanie. Napríklad zvárané pletivo Plastirol, čo je najmenej pevné pletivo z kategórie zváraných pletív, disponuje hrúbkou drôtu 1,6 mm, s plastom 2,1 mm. Vždy platí pravidlo, že čím väčšia hrúbka oceľového drôtu, tým pevnejšie pletivo.

Ďalším dôležitým parametrom vplývajúcim na pevnosť oplotenia je veľkosť oka. V tomto prípade si pamätajte, že menšie oko znamená pevnejšie oplotenie. Pletivá Plastirol a Luxor 2 majú veľkosť oka 50,8 x 101,6 mm, ale najpevnejšie zvárané pletivo Forte Medium 50,8 x 50,8 mm.

Okrem toho majú vplyv na pevnosť oplotenia aj faktory, ako napríklad priemer, čiže hrúbka steny stĺpika, osová vzdialenosť stĺpikov a počet vzpier v oplotení. Ak chcete čo najpevnejší plot, voľte väčší priemer stĺpika, menšie vzdialenosti medzi jednotlivými stĺpikmi a väčší počet vzpier.

Odolnosť a životnosť pletiva

Odolnosť a životnosť pletiva sa odvíjajú najmä od kvality použitého základného materiálu a povrchovej úpravy pletiva. Klasické pozinkované 4-hranné pletivo je vyrobené z pozinkovaného drôtu s minimálnym obsahom 50 g zinku na meter štvorcový. Poplastovaná verzia 4-hranného pletiva má navyše poplastovanú vrstvu z vysokokvalitného PVC, odolného voči UV. Pozinkované 4-hranné pletivo vydrží minimálne 6 rokov, poplastované má životnosť aspoň 15 rokov.

Oplotenie zo zváraného pletiva v rolkách pozostáva z pozinkovaného drôtu so zastúpením zinku aspoň 50 g/m2 a na ňom je polyetylénová vrstva. Na povrchovú úpravu je záruka 15 rokov, pričom životnosť pletiva je oveľa dlhšia.

Zvárané panely sú predávané v dvoch antikoróznych úpravách. Prvou možnosťou je žiarový zinok, druhou pozinkovanie a polyester.

Dizajn

Majitelia rodinných domov kladú dôraz aj na vzhľad pletiva, pretože má nielen vymedziť pozemok od okolia, poskytovať bezpečie a súkromie, ale aj dotvoriť okolité prostredie domu.

Štandardné 4-hranné pletivo môže byť pre niektorých fádne, avšak dá sa vylepšiť napríklad tieniacou sieťou alebo zeleňou v blízkosti oplotenia.

Dizajnovo zaujímavejšie sú zvárané pletivá v rolkách dostupné v zelenej i antracitovej farbe. Napríklad pletivo Plastirol z tejto kategórie sa dá využiť ako nosný prvok pre popínavé rastliny. Práve tie dotvoria oplotenie zo zváraného pletiva v rolkách do dokonalosti.

Čerešničkou na torte v rámci drôtených oplotení sú zvárané panely. Ocenia ich vlastníci štýlových rodinných domov, ale aj moderných firemných areálov.

Cena

Cena je pri voľbe oplotenia okolo domu dôležitým kritériom, avšak nemala by byť rozhodujúca. Dobrou správou je, že aj medzi 4-hrannými pletivami, zváranými pletivami v rolkách či zváranými panelmi nájdete vysoko pevné a odolné, ale aj ekonomicky výhodné varianty.

Montáž

Náročnosť inštalácie drôteného oplotenia je podstatná najmä vtedy, keď sa do jeho zhotovenia púšťate svojpomocne. Najjednoduchšie na montáž sú zvárané panely, ale s trochou šikovnosti si poradíte aj so zhotovením plota zo 4-hranného či zváraného pletiva. 

Ku každému pletivu dostanete stručný a výstižný návod na montáž s obrázkami, ktoré vám prácu značne uľahčia.

Terén

Vlastnosťou výborne kopírovať nerovnosti disponuje 4-hranné pletivo. To znamená, že sa hodí do každého terénu. Zvárané pletiva v rolkách je vhodné inštalovať do rovinatého a mierne zvlneného terénu. Pri väčších nerovnostiach je nutné robiť odskoky.

Leave a Comment