Cestovanie Komerčné články Praktické tipy

Čo sú saunové pece a na čo slúžia?

Sauny patria medzi populárne formy ako sa uvoľniť a dopriať si relax. V našom rýchlom a konzumnom spôsobe života je akákoľvek forma oddychu vítaná, pretože sa spája predovšetkým s redukciou stresu. Saunovanie ako také sa považuje za starodávnu tradíciu, ktorá pretrvala až do súčasnosti a pritom si neustále zvyšuje popularitu napríklad aj ako wellness nástroj. Zároveň však rastie aj množstvo lekárskych dôkazov, ktoré podporujú jej užívanie v súvislosti s prevenciou, či riešením určitých zdravotných komplikácií.

Využite relaxačno-reflexný potenciál sauny

Saunové pece sa využívajú, ako už samotný názov predpovedá, na vykurovanie sáun. Základom ich funkcie sú vykurovacie špirály, doplnené o saunové kamene. Tie sa pôsobením tepla rozohrejú a následne sa polievajú vodou, aby sme takto nadobudli v saune vyššiu vlhkosť. Na takomto princípe funguje rovnako domáca sauna, ako aj bežné komerčné sauny, na ktoré ste zvyknutí napríklad vo wellness centrách.

Pri výbere je podstatné prihliadať na veľkosť sauny a podľa toho voliť aj výkon pece. Pri nákupe je možné vyberať si z modelov, ktoré sú určené na zavesenie, prípadne modely na státie. Niektoré modely disponujú ovládaním priamo na peci, iné môžete ovládať aj prostredníctvom externého ovládača a vďaka tomu docieliť ešte väčšie pohodlie pri bežnom užívaní.

Domáca sauna – jednotlivé druhy a ich benefity

Sauna môže nášmu telu ponúknuť množstvo benefitov – od psychickej až po fyzickú úľavu. Práve preto môže byť skvelou investíciou domáca sauna, ktorú budete mať k dispozícii kedykoľvek. Pre domácnosti sú vhodné rovnako vonkajšie sauny, ako aj vnútorné infrasauny.Výber teda môžete prispôsobiť vašim preferenciám, ale rovnako aj dispozičným možnostiam.

Infrasauna je typ sauny, ktorý nezohrieva vzduch, ale zameriava sa priamo na ohrev vášho tela. Výsledkom by mala byť hlbšia penetrácia tkaniva a zároveň sa týmto spôsobu vyhnete pobytu v extrémne horúcom vzduchu tradičnej parnej sauny. Infra sauna cena je tiež pomerne primeraná a viete ju zakúpiť v mnohých zaujímavých prevedeniach. 

Vonkajšia sauna si vyžaduje väčšiu investíciu, keďže musí byť plne prispôsobená exteriérovým podmienkam. Okrem príjemného vzhľadu, ktorý môže podporiť vzhľad exteriéru vášho domova má však aj ďalšie výhody. Takúto saunu môžete jednoducho a flexibilne premiestňovať a dokážu byť inštalované v akejkoľvek dobe procesu výstavby, či rekonštrukcie vášho domu. Ak teda túžite po domácej saune, dôležité je aj brať ohľad na vaše dispozičné možnosti a finančnú stránku veci.

Tepelný stres a jeho benefity

Ak premýšľate nad zriadením domácej sauny, mali by ste zrejme načerpať aj trochu informácií v oblasti ich vplyvu na ľudské zdravie. Podľa článku publikovaného v Experimental Gerontology , telo na tepelný stres reaguje predovšetkým prostredníctvom kardiovaskulárneho systému a kože. Koža sa zahreje prvá až do približne 40°C. Srdcový výdaj sa môže zvýšiť o 60 až 70% a srdcová frekvencia sa zvyšuje, zatiaľ čo objem úderov zostáva stabilný. Prostredníctvom sauny tak môže dochádzať k stratám tekutín, čo je problematické najmä pre vznik dehydratácie pokiaľ ste vopred nekonzumovali dostatok tekutín.

Pri tepelnom strese sa tiež zvýši celkový objem plazmy, čím poskytne telu rezervný zdroj tekutín na potenie a tým sa telo ochladzuje. Podporuje to teda toleranciu tepla. Potenie tiež podporuje priamo vylučovanie niektorých ťažkých kovov ako hliník, kadmium, kobalt, či olovo. Pravidelné saunovanie sa spája aj s hormézou, čo je kompenzačná ochranná reakcia objavujúca sa po vystavení stresoru. V tomto prípade má pozitívne účinky týkajúce sa spúšťania množstva obranných mechanizmov podporujúcich regeneráciu poškodených buniek, či ochranu pred následným vplyvom stresorov.

Leave a Comment