Komerčné články Praktické tipy

Použité stroje ušetria peniaze a starosti aj vaše firme

Ceny materiálov a tým pádom aj výrobkov prudko stúpajú a mnoho firiem musí držať čoraz väčšie finančné rezervy, ak chcú ich nákup pokryť z vlastných zdrojov. To však komplikuje aj nákup techniky. Alternatívou voči novým môžu byť aj použité stroje, ktoré možno nie sú najmodernejšie, no sú výrazne lacnejšie. V článku vám predstavíme ich výhody a nevýhody. 

Síce staršie, no výrazne lacnejšie stavebné stroje

Nebudeme si klamať, hlavnou motiváciou firiem pre nákup použitých strojov je snaha ušetriť. Použité stroje ako napr. bager totiž môžete zohnať za zlomok ceny nových. To so sebou prináša množstvo výhod:

Vysoká flexibilita strojového parku – Pri náhlom prísune väčšieho objemu zákaziek budete pravdepodobne posilniť aj svoje kapacity. Za cenu, za ktorú by ste inak obstarali jediný nový stroj, budete môcť nakúpiť viacero použitých strojov (samozrejme, v závislosti od typu a modelu stroja). Váš strojový park tak budete môcť adekvátne posilniť a vybaviť zákazku v potrebnom čase a kvalite.

Rýchla návratnosť investície – Vzhľadom na to, že cena nového stroja je často niekoľkonásobná oproti stroju použitému, vracia sa investícia doň podstatne (niekedy až násobne) dlhšie. Investovanými finančnými prostriedkami zatiaľ nemôžete disponovať a využiť ich napr. na nákup materiálu či vykrytie krátkodobých strát.

Viac financií na iné výdavky – Peniaze ušetrené nákupom použitého stroja môžete využiť na iné investície, ktoré posunú vaše podnikanie vpred.

Menší dopad na životné prostredie – Ak si namiesto nového stroja kúpite použitý, ušetríte materiál, energie a tým aj prírodné zdroje, ktoré by museli byť vynaložené na výrobu nového výrobku. Nejde síce o ekonomický benefit, príroda sa vám však určite poďakuje.

Od malých strojov cez minibager po bager

Samozrejme, musíte sa zmieriť s tým, že starší stroj nebude mať takú bohatú výbavu alebo funkcie ako najmodernejší nový model. Novšie stroje majú často vďaka moderným technológiám tiež nižšiu spotrebu paliva a nižšie emisie. Ak však siahnete po osvedčených značkách, budete mať istotu, že výkonný motor i hydraulika staršieho stroja zvládnu aj náročné práce podľa súčasného merítka.

Niekto si pod pojmom použitý automaticky predstaví, že daný stroj musí byť opotrebovaný a v praxi použiteľný iba spolovice. To je možno pravda pri nákupe cez inzerciu. Použité stroje však ponúkajú aj značkoví predajcovia ako napr. Zeppelin SK. V ich ponuke nájdete malé aj veľké použité stavebné alebo iné stroje. Ide napr. o minibager, čelný nakladač, dozér, teleskopický manipulátor, bager a pod.

Pri týchto strojoch máte istotu jasného pôvodu a stopercentnej funkčnosti, keďže Zeppelin SK ponúka v tomto prípade dokonca dva druhy záruk. Prvou je CAT Certified Used so záručnou dobou 12 mesiacov, resp. 3 000 motohodín. Druhou je Dealer Certified Used so záručnou dobou 6 mesiacov a limitom 1 500 motohodín.

Všetky použité stavebné stroje Caterpillar s touto zárukou sú pred predajom podrobené dôkladnej prehliadke a servisu, pričom spĺňajú prísne limity kladené pre vek a opotrebovanosť. V ponuke preto nájdete 5 až 10-ročné stroje s priebehom v stovkách alebo nižších tisíckach motohodín. Stroj vám teda môže okamžite po kúpe začať zarábať peniaze bez toho, aby ste na ňom museli vykonávať zdĺhavé servisné zásahy.


Zdroje:

Leave a Comment