Bývanie Praktické tipy

Brečtan – rastlinka, ktorá nesmie chýbať vo vašej záhradke

V poslednej dobe ste sa zamerali akosi na menšiu rekonštrukciu vášho doma a aj okrasnej záhrady. Pozrime sa však bližšie na vašu záhradku. Niečo vám tam chýba. Tuje, kanadský javor a mnohé okrasné rastliny vytvárajú dokonalú intímnu atmosféru, avšak ešte niečo tam chýba. Niečo, čo by zakrylo ten nepekný múr, ktorý sa týči medzi vami a susedmi. Čím takým by ste ho zakryli a zároveň ozdobili? Chcelo by to nejakú popínavú rastlinku, ktorá zakryje nedokonalosti múra. Najlepšou rastlinkou je práve brečtan. Stretli ste sa s ním niekedy? Žeby to je tá rastlinka, ktorú obdivujete u vašich známych? Počuli ste o nej, že je nenáročná na starostlivosť? Toto je jeden z mnohých plusov, ktoré má táto rastlinka. Poďme si však o nej viac povedať.

shutterstock_139024442

Čo je to za rastlinku?

Ako si predstavujete túto rastlinku? Väčšina z vás si predstavila obrastené dome, ktoré ste videli vo filmoch. Popínavá rastlinka, ktorá dokáže obrásť aj celý dom! Fascinujúce. Je to obdivuhodná rastlinka vďaka tomu, že dokáže rásť extrémnou rýchlosťou. Nebojte sa, nebudete siahať až do nebies. Brečtan za dobrých podmienok a dostatočnej vlahy dokáže za jeden rok vyrásť až o viac ako 1,5 metra! Chcete vedieť kde rastie? Táto domáca rastlina rastie voľne v lese. Plazí sa po skalách, po koreňom stromov a prichytáva sa krátkymi prísavnými korienkami.

Viete o tom, že táto rastlinka je aj zdravá pre náš organizmus?

Nekašlite na brečtan, pomôže vášmu zdraviu

Brečtan nie je len tak obyčajná okrasné drevina na vašej záhradke, má aj blahodarné účinky na váš organizmus. Zápaly dýchacích ciest postretnú každoročne množstvo ľudí. Vedeli ste o tom, že brečtan pomáha proti kašľu? Výťažky z jeho listov pomôžu k lepšiemu vykašliavaniu hlienu. Pozor však na bobule, ktoré každoročne dozrievajú! Sú jedovaté, tak ak máte malé detičky, buďte ostražití! Obyčajne si na týchto tmavých bobuliach pochutnávajú drozdy. Kto by to bol povedal, že na vašej záhradke sa bude pýšiť liek proti kašľu?

Leave a Comment