Praktické tipy

Ako zistiť či je voda kontaminovaná

V tomto článku vám poskytneme rýchly prehľad o všetkom, čo potrebujete vedieť o pití vody. Dozviete sa, čo máte robiť, aby ste zistili či je táto voda bezpečná pre ľudskú spotrebu a zistíte zoznam príznakov, ktoré by ste mohli spozorovať, ak ste pili vodu zlej kvality. Úplné prvým krokom, ktorým by mala prejsť vaša pitná voda je rozbor vody. Na čo si však dávať pozor, ak ste napríklad v cudzom prostredí, v zahraničí alebo na dovolenke?

  1. Nie je zakalená

Pozrite sa na vodu, o ktorej uvažujete, že ju vypijete. Ak vo vode vidíte kal alebo je voda zafarbená do žltkastá dokonca do hneda takejto vode je najlepšie vyhnúť sa. Pitná voda musí byť bez zafarbenia a bez zápachu.

  1. Skladovanie vody

Ak skladujete vodu v otvorenej nádobe, ktorá nie je zapečatená strojom, vždy existuje riziko, že sa do nej môžu dostať škodliviny. Ak žijete v mieste, kde je v určitých ročných obdobiach veľmi horúco, vašu vodu môžu kontaminovať hlodavce, ktoré zúfalo potrebujú vodu pre svoj život. Pravidelne kontrolujte uskladnenú vodu, aby ste sa uistili, že sa do nej nedostali žiadne hlodavce.

  1. Žiadne plávajúce objekty

Plávajúce predmety vo vode sú tiež znakom kontaminácie. Ak vo vode vidíte nečistoty alebo neidentifikovateľné predmety, nepite ju.

  1. Žiadne praskliny v nádobách s vodou

Uistite sa, že voda, ktorú idete piť nemá poškodený obal. Okrem hlodavcov, ktoré môžu vodu kontaminovať to môže spôsobiť aj zle uzatvorená nádoba alebo praskliny na fľaši, ktoré mohli vzniknúť už pri výrobe a balení.

  1. Kŕče v žalúdku

Ak ste pili nejakú nepitnú vodu, zvyčajne si v priebehu 48 hodín začnete všímať kŕče žalúdka. Je tu veľká šanca, že kŕče pochádzajú z nejakej kontaminácie, ktorá mohla byť vo vode. Ak si myslíte, že voda mohla spôsobiť kŕče v žalúdku, čo najskôr sa obráťte na poskytovateľa zdravotnej starostlivosti a požiadajte o ďalšie informácie a postup. 

Záver:

Dúfame, že sme vám dali niekoľko podnetov, keď budete nabudúce skúmať vodu, ktorú ste našli. Nezabudnite tiež, že niekedy môžete aj čuchom vyhodnotiť vodu, aby ste určili či je alebo nie je bezpečné ju piť. Dajte však pozor, lebo niektoré kontaminanty nemajú zápach. Ak cítite zápach vo vašej vode okamžite ju vyhoďte a dokonca ju nedávajte ani domácim miláčikom!

Leave a Comment