Praktické tipy

Ako začať podnikať aj bez vlastného kapitálu

Nie každý z nás túži po typickom zamestnaní od deviatej do piatej. Viacerí snívame o podnikateľskej kariére bez obmedzení v pracovnom čase, počte dovolenkových dní, ale zato s dávkou vytúženej slobody.

Tí, ktorí sa narodili pod šťastou hviezdou a majú dostatok kapitálu na rozbeh vysnívaného vlastného podnikania, môžu mať o zopár vrások na čele menej. Častejsie sa však stretávame s opačným prípadom.

Ľudia majú chuť začať podnikať, skvelý podnikateľský nápad a plán, no chýbajú im financie.

Aj tu však existuje riešenie, ako začať podnikať bez peňazí.

Po tom, čo sa rozhodnete pre právnu formu podnikania, viete ako založiť s.r.o., a aj to, kde bude vaša nová firma sídliť, sa začínate zamýšľať nad otázkou, ako financovať svoje podnikanie bez prítomnosti vlastného kapitálu.

V súčasnosti máte tri možnosti:

Úvery pre začínajúcich podnikateľov 

Väčšina bánk a niektoré nebankové spoločnosti majú v rámci svojho portfólia aj pôžičky pre začínajúcich podnikateľov. Skôr platí, že úver na podnikanie dostane skôr zabehnutá firma, ktorá za sebou má určitú históriu, obraty, zisk a zamestnancov, ale ani začínajúci podnikatelia nie sú bez šance.

Pripravte sa však an to, že budete musieť dôkladne zdokladovať váš podnikateľský plán, nevyhnutné finančné prostriedky a nesmiete zabudnúť ani na predpokladané výnosy a tržby z predaja tovaru, či prevádzkovania služieb.

Pokiaľ zo začiatku chcete začať podnikať len formou živnosti, nezúfajte. V súčasnosti je dostupná aj pôžička pre živnostníkov. Prostredníctvom príspevku na podnikanie od miestneho Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny vám v úvode môže pomôcť aj štát.

Z hľadiska úrokových sadzieb sa viete po predložení všetkých potrebných dokumentov dostať na pomerne zaujímavé čísla začínajúce na 5,5% ročne.

Zaujímavou alternatívou by pre vás v tomto prípade mohli byť aj P2P platformy, ktoré sprostredkúvajú pôžičky aj pre začínajúcich podnikateľov.

Investor alebo crowdfunding

Podnikateľský úver nie je jediným riešením, ak chcete začať podnikať a nemáte vlastný kapitál. V posledných rokoch sa do popredia čoraz viac dostávajú takzvaní anjelski investori alebo financovanie vlastného podnikateľského nápadu pomocou crowdfundingu.

Prilákať investora môžete najmä vtedy, ak je váš podnikateľský plán dobre premyslený a potenciál jeho budúcich ziskov je skutočne vysoký.

Investori zvyčajne disponujú voľnými finančnými prostriedkami, ktoré – ak ich dokážete vy a váš nápad dostatočne presvedčiť – radi vložia do vášho podnikania.

Existuje viacero platforiem, ktoré fungujú ako sprostredkovateľ medzi investormi a spoločnosťami, ktoré hľadajú zdroj svojho financovania.

Poslednou možnosťou je crowdfunding. Tento pomerne neznámy pojem sa na Slovensku začína udomácňovať. Vo svojej podstate ide taktiež o hľadanie investora, nie však jednotlivca, ale skupiny ľudí, ktorú váš nápad nadchne a sú ochotní pomôcť vám s rozbehom podnikania.

Aj viacerými menšími finančnými čiastkami sú schopní vyzbierať potrebnú sumu a pomôcť vám tak naštartovať vašu cestu za vysnívaným podnikateľským nápadom.

Je len na vás, akú formu financovania vášho podnikateľského nápadu zvolíte. Každá z možností ale dokazuje, že spôsobov, ako začať podnikať bez peňazí je viac. Stačí si len správne vybrať.

Leave a Comment