Bývanie

Ako vybrať správnu farbu do bytu?

O tom, že nás farby ovplyvňujú všade tam, kde práve sme, nemusíme pochybovať. No pokiaľ nie ste grafik, maliar alebo módny návrhár, tak si to ani neuvedomujete, je to tak, sme profesionálne deformovaní a viac si všímame vecí, ktoré súvisia s našou prácou. Farby nás ovplyvňujú, či už pozitívne alebo negatívne, tiež dokážu miestnosť vizuálne „ohriať“ alebo „schladiť“. Poznáte psychológiu farieb? Viete, ktorá farba rozžiari váš domov?

shutterstock_60716239

Základné delenie farieb

Najzákladnejšie delenie farieb je na chladné, teplé a neutrálne. Ktoré farby patria do ktorej skupiny?

Chladné farby – pôsobia v interiéri neosobne a trochu studeno, ktoré to sú? Azúrová, modrá, fialová a ružová.

Teplé farby – vizuálne zohrievajú interiér, patrí sem žltá, oranžová či žltozelená farba.

Neutrálne farby – používajú sa hlavne v kombinácii s ostatnými farbami, preto osve pôsobia nudne a bez výrazu, najpoužívanejšími neutrálnymi farbami sú sivá a biela.

Vyberajte farbu podľa miestnosti

Každá izba by mala mať iný feeling, napríklad do spálne sa agresívna červená nehodí, do detskej izby smutná čierna, a tak by sme mohli pokračovať ďalej, no my vám radšej povieme, kde sa aké farby hodia.

Vstupná hala je prvá miestnosť, do ktorej vkročíme hneď po tom, čo otvoríme dvere bytu. Nemala by byť veľmi výrazná, nech nekričí na hostí, preto vyberáme z neutrálnych farieb, ideálne sú biela alebo sivá.

Obývačka je miesto, kde sa sústreďuje spoločenský život. Všetko však záleží od veľkosti. Je vaša obývačka obrovská a presvetlená? Nemusíte sa báť ani tmavších farieb a výraznejších farieb, no pokiaľ ste na tom s rozlohou biedne, opticky ju zväčšíte neutrálnymi farbami – biela, sivá v kombinácii so zelenou, hnedou či oranžovou.

Detská izba, raj všetkých nezbedníkov, kde majú rodičia od určitého veku dieťaťa vstup zakázaný, a to je dôležité – farbu prispôsobte veku dieťaťa. A samozrejme vyberte podľa toho, ktorá sa mu páčia, je hravá a podporuje jeho kreativitu, no zároveň nepôsobí agresívne = žiadna červená. Ideálna je kombinácia dvoch farieb – modrá a oranžová/žltá, zelená a biela, niečo inšpirujúce a zároveň upokojujúce.

Kuchyňa, vojenské letisko a tiež rodisko každého dobrého jedla. Ako je na tom s farbami? Tu sa medze neklamú, nemusíme sa báť výrazných a agresívnejších farieb – tmavo oranžová, červená, ale pozor – kombinujte s neutrálnymi farbami, nech tam nemáte príliš veľkú tmu.

Leave a Comment