Komerčné články Praktické tipy

Ako úspešne prežiť sťahovanie s deťmi?

Deti sú veľmi živé stvorenia, a to určite viete, pokiaľ nejaké máte. Keď potrebujeme ich sústredenie a spoluprácu, nie je to s nimi vždy úplne ľahké. Chystáte sa však tentokrát s deťmi stahovať? Pripravte si veľkú dávku trpezlivosti, a to aj v prípade, ak vaše deti patria medzi tie poslušné. Hlavne, pokiaľ sú stále menšie, sťahovanie môže byť aj pre ne veľká skúška ochoty a trpezlivosti. Na druhej strane sa môžu pritom tiež niečo naučiť. Ako sa však na celý proces pripraviť a ako úspešne prežiť sťahovanie s deťmi? Tu je niekoľko cenných rád:

  1. Vysvetlite im, čo sa deje – ak už vaše deti vnímajú, čo sa okolo nich deje, je dobré im vysvetliť celú situáciu. Deti majú niekedy tendenciu mať strach z nových vecí okolo nich. Preto im vysvetlite, že sa niet čoho obávať a sťahovanie je prirodzený proces, s ktorým sa v živote ešte určite stretnú.
  2. Premyslite si vopred jednotlivé kroky – sťahovanie s deťmi častokrát musí prebiehať za koordinácie školy, škôlky či vašej práce. Balenie, vybaľovanie, plánovanie čo vziať so sebou – to všetko si vyžaduje určitú organizáciu. Nezabúdajte, že budete potrebovať presunúť množstvo vecí. Ak sa sťahovanie prebieha v rámci rovnakých miest, presun bude menej náročný, ak sa sťahujete ďalej či dokonca do inej krajiny.
  3. Pripravte si plán sťahovania – vaše sťahovanie potrvá s deťmi určitý čas. A to najmä vtedy, ak sa sťahujete svojpomocne. Spravte si plán. Nezbaľte ako prvé veci, ktoré bude ešte potrebovať. Predsa len sa musíte obliecť, používať hygienické potreby, možno budete potrebovať náradie na nábytok, a podobne. Premyslite si, kde budete spať. Bude to na pôvodnom alebo na novom mieste? Dospelí sú flexibilnejší ako deti. Tie si môžu dlhšie zvykať na nové prostredie. Zbaľte im hneď na začiatku ich obľúbené hračky, aby mali väčšiu pohodu.
  4. Logistika je najdôležitejšia – rodina a hlavne deti počas akéhokoľvek času nadubudnú množstvo vecí, ktoré treba presťahovať. Ak sa nesťahujete so sťahovacou firmou, ktorá vám pomôže s celou logistikou a nosením vecí, všetku logistiku je potrebné premyslieť si vopred. Uvedomte si, že ako rodina máte toho určite veľa a môže byť obtiažne, ak by ste chceli na sťahovanie využiť len vaše osobné auto. Ak si aj väčšie auto požičiate, stále sa nevyhnete prevážaniu všetkých vecí a s nimi aj vašich detí. Teda okrem procesu balenia uvažujte aj nad tým, kedy a ako všetky veci preveziete.
  5. Vyberte si správne obdobie na sťahovanie sťahovanie Bratislava, mimo Slovenska alebo v rámci či v rôznych obciach – vždy bude o niečo jednoduchšie sťahovať sa v jarných či letných mesiacoch v porovnaní so zimou. Ak si teda môžete vybrať, rozhodne sa s deťmi sťahujte v tomto období. Je výhodnejšie zimné veci zbaliť najskôr a letné oblečenie detí nechať na neskôr. Keďže je sťahovanie určitá starosť, je dobré vybrať si obdobie, ktoré je predsa o niečo jednoduchšie.

Sťahovanie s deťmi na konci dňa určite zvládnete a prežijete. So všetkého najdôležitejšie je práve to, o čom sme hovorili v úvode – a teda pripraviť deti na celý tento proces. Celá situácia okrem sťahovania môže byť ešte o niečo náročnejšia, ak si budú musieť zvykať na novú školu či škôlku a prostredie. Preto si sťahovanie snažte čo najviac uľahčiť.

Leave a Comment