Praktické tipy Zdravie

Ako ošetriť spálenú pokožku?

Poznáte to. Aj keď si dávate pozor, sem-tam sa stane, že sa spálite. Aj obyčajný dotyk vás bolí, pokožka je extrémne červená a začne sa šúpať. Keď tento proces prejde, myslíte si, že je potom, ale omyl. Pokožka si všetko pamätá. Pokožka začne viditeľne starnúť, objavia sa prvé vrásky, objavia sa pigmentové škvrny.

Ak chcete predísť vzniku rakoviny kože, nesmiete podceniť ochranu pokožky. Predtým, ako vycestujete na dovolenku, mali by ste si dopriať betakarotén, ktorý voľne kúpite aj v lekárni. Nezabudnite ani na kvalitné opaľovacie krémy.

Ako ale ošetriť pokožku, ktorá je už spálená a bolí? Okrem produktov z lekárne môžete skúsiť aj nasledujúce veci.

Vyskúšajte kyslé mlieko, avokádo, uhorku, vrecúška z čierneho čaju alebo tvaroh. Všetko nanášajte na postihnuté miesta a nechajte pôsobiť. Napríklad taký kefír najvýraznejšie zmierňuje zápal a urýchľuje hojenie. Odporúčame skombinovať olivový olej spolu s octom a namočenou bavlnenou handričkou potierajte postihnuté miesto. Nielenže pokožku hydratujete, ale okrem toho zmiernite aj zápal.

Na spálenú pokožku si dávajte len vzdušné oblečenie, ktoré vás nebude tlačiť na spálenej pokožke. Zásadne túto pokožku nevystavujte slnečnému žiareniu. Ak sa vám to stane na dovolenke, budete musieť stráviť zvyšok času pod slnečníkom. Zdravie je predsa prednejšie, nemyslíte?

Leave a Comment