Praktické tipy

10 klávesových skratiek, ktoré vám zjednodušia život

Píšete, píšete a zrazu prestanete, lebo musíte chytiť do ruky myšky a urobiť niečo, čo vás zbytočne spomalí. Len si tak povzdychnete: „Kiežby som nemusel dávať dole ruky z klávesnice.“ Ani nemusíte, tieto skratky vám pomôžu zefektívniť vašu prácu a ušetriť čas.

Ctrl+F

Máte niekoľko otvorený stostranový dokument, dlhočizný článok v internetovom prehliadači alebo chcete rýchlo nájsť kúsok textu? Stlačte Ctrl+F a napíšte to, čo hľadáte. Takto to nájdete za pár sekúnd.

Ctrl+Z

Píšete mail či dokument, akurát ste skončili a omylom niečo stlačíte a všetok text sa vám stratil? Stačí stlačiť Ctrl+Z a text sa objaví späť. Táto skratka je krok späť, takže nech ste urobili čokoľvek, ak stlačíte tieto dve klávesy, vrátite sa na predchádzajúcu úroveň.

Ctrl+X

Chcete kúsok textu iba vystrihnúť a prilepiť na nové miesto, aby vám na pôvodnom mieste nezostal? Táto skratka vám s tým pomôže.

Ctrl+C

Ak chcete text, obrázok či akýkoľvek iný objekt kopírovať, stlačte Ctrl+C a ostane vám na pôvodnom mieste a môžete ho prilepiť na nové mieste. Ako?

shutterstock_172084607
Ctrl+V

To, čo ste vystrihli alebo kopírovali, prilepíte na nové miesto klávesou skratkou Ctrl+V.

Ctrl+Tab

Máte v internetovom prehliadači otvorené karty a chcete medzi nimi prepínať bez toho, aby ste sa dotkli myšky? Skúste túto skratku.

Alt+Tab

Podobná skratka ako tá prechádzajúca s tým rozdielom, že neprepínate medzi kartami v prehliadači, ale medzi otvorenými oknami vo vašom operačnom systéme.

Ctrl+T

Chcete si otvoriť novú kartu v internetovom prehliadači? Skúste stlačiť Ctrl+T.

Ctrl+L

Vďaka skratke Ctrl+L môžete písať do príkazového riadku karty v internetovom prehliadači bez toho, aby ste dali dole ruky z klávesnice a klikli tam myškou.

Ctrl+A

Chcete označiť všetok text na stránke, v dokumente alebo akékoľvek iné objekty? Stlačte Ctrl+A a máte všetko vo vašej „sieti“.

Leave a Comment