Praktické tipy

Zaujímavé fakty zo sveta športových stávok

Športové stávkovanie sa niekedy démonizuje – keď sa preháňa, tak spôsobuje škody. Ale bez stávok by sa v majoritných športoch netočili veľké peniaze. Veď napríklad vo futbale niekedy až 90 percent príjmov z reklám pochádza z tipovania výsledkov. Vedeli ste, že tipovanie v športe tvorí až 40 percent svetového hazardu?

  • Na svete sa ročne podajú stávky vo výške 400 miliárd dolárov. V Európe sa najviac tipuje na futbal. V Amerike tiež, akurát na ten americký. Začínajúci Američania uprednostňujú NBA, čiže basketball. Dáta zbiera nemecká spoločnost Statista.
  • Vyše polovica Američanov sem-tam staví na nejaký výsledok – sú jednotkou na svete. Pritom športové stávky na federálnej úrovni legalizoval ich Najvyšší súd iba v roku 2018, predtým to bolo legálne v 28 z 50 štátov USA. Na svete niekedy v živote tipovalo iba 20 percent ľudí.
  • Ázia sa na USA pomaly doťahuje (33 percent svetového trhu je v Ázii). Na druhom mieste v objeme peňazí sú konské dostihy – práve kvôli Ázii. V niektorých krajinách ako je Južná Kórea je hazard zakázaný, s výnimkou dostihov.
  • Online stávkovanie existuje iba 20 rokov. Existuje zaujímavý psychologický fenomén – veľa ľudí stávkuje radšej online cez telefón aj keď stoja fyzicky pár metrov od kiosku. Vraj ľahšie znášajú prehru v aplikácii ako pri styku so živým človekom.
  • Najviac sa tipuje v septembri a v decembri. V septembri preto, lebo začína väčšina veľkých športových líg. V decembri kvôli tomu, že na Vianoce každý najviac utráca.
  • Tipuje sa aj v počítačových hrách, v eSporte. Polovica stávok smeruje na tímy v hre CS:GO (najúspešnejšia výhra bola 8000 dolárov pre hráča, ktorý raz stavil iba 25 dolárov).
  • Staviť na najvyšší kurz je štatisticky omyl. Týmto spôsobom vyhrá iba náhodný jednotlivec. Profesionálny stávkari idú na istotu a sú šťastní ak ich podiel výhier je mierne nad 50 percent. Tí absolútne najúspešnejší majú podiel výhier 55 percent. Čokoľvek viac je utópia.
  • Najnepredvídateľnejším športom je americký baseball. Sezóny sú dlhé a výkony hráčov kolíšu. Samozrejme, stávkové kancelárie to zohľadňujú. Väčšina stávkujúcich na celom svete nerobí žiadny výskum a spolieha sa na intuíciu. To je hlavná príčina, prečo majú navrch kancelárie a sú v zisku.
  • Krízy hazardu prajú. V časoch veľkých problémov, hoci to nedáva logiku, príjmy obyvateľstva klesajú, ale k hrám sa utieka viac hráčov. Hranie predstavuje únik od reality.

Leave a Comment