Komerčné články Praktické tipy Zdravie

Pri týchto aktivitách si dajte pozor, ak nechcete zažívať ostrú bolesť päty

Pohyb je každodennou súčasťou nášho života a iba máloktorý človek robí všetky úkony správne. Preto časom vzniká zakrivenie chrbtice, jedna ruka je ohybnejšia ako druhá, bolia nás rôzne kĺby, alebo sa objaví ostré pichanie v päte.

Bolesť päty je spôsobená jej preťažením, pri ktorom vznikajú v šľachách drobné trhlinky alebo natiahnutia. Tie sa potom zapália a organizmus nám to dáva najavo ostrou bolesťou. Keďže pre drvivú väčšinu ľudstva je chôdza súčasťou každého dňa, bolesť môžeme cítiť doslova pri každom kroku. Upozorníme vás na niekoľko aktivít, pri ktorých by ste nemali podceniť správnych pomocníkov – či už to budú nové tenisky alebo silní sťahováci – ale dáme vám aj pár tipov, ako liečiť bolesť päty, keď už vznikla.

1. Tanec a aerobic

Tanec, aerobic alebo ich kombinácia, napríklad v podobe zumby, sú zábavné formy cvičenia, ktorými radi formujeme svoju postavu. Nanešťastie, môžu spôsobiť aj silné bolesti päty, kvôli poskakovaniu spolu s ráznymi a rýchlymi pohybmi. Dopadá na nich celá váha tela, čo pri poskakovaní nie je jednoduché. Môže to viesť k zápalom, bolesti a natiahnutiu šliach v päte.

Keď sa bolesť rozvinie, pomôže vám ortopédia. Na začiatok budete potrebovať pohodlné topánky, ortopedické vložky vyrobené na mieru a čo najmenšiu záťaž pre pätu. Neskôr pribudnú špeciálne cviky a rehabilitácia podľa vašich potrieb. Keď eliminujete bolesť päty, môžete sa poobzerať po podobných, ale pokojnejších, druhoch cvičenia, napríklad pilates alebo joga.

2. Chodenie po schodoch, najmä so záťažou

Zamysleli ste sa už niekedy o tom, ako našľapujete na schody? Pri chôdzi hore máme pätu často vo vzduchu a chôdza smerom dole je často rýchla a celú váhu tela nešetrne zvaľujeme na chodidlá. Skúste si z chôdze po schodoch urobiť čas na spomalenie a precíťte každý krok. Vyhnete sa tak aj nepríjemným úrazom.

Ak už bolesť päty máte, určite by ste ju nemali preťažovať. V niektorých prípadoch si radšej zavolajte na pomoc profesionálov – napríklad ak plánujete vynášku nového nábytku. Takéto náročné činnosti boľavej päte poriadne zavaria a to nielen pri chôdzi po schodoch, ale aj po akýchkoľvek nerovných povrchoch. K zemi vás totiž nebude tlačiť iba vlastná váha.

3. Tímové športy

Futbal, basketbal a volejbal sú skvelými príkladmi športov, v ktorých musíte byť rýchli, obratní a spájajú beh s prudkými otočkami. Práve prudká zmena pohybu alebo beh v plnej rýchlosti, často na pokraji hraníc vlastného tela, môže spôsobiť malé trhlinky a zranenie v oblasti päty. Bolesť päty môžu zmierniť mäkké vankúšiky do topánok. Obuv musí byť pevná a chodidlo by sa v nej nemalo šmýkať. Medzi jednotlivými zápasmi si doprajte dostatok času na odpočinok. Ak je bolesť päty už prítomná a výrazná, je potrebné chladenie ľadom, omnoho viac odpočinku, taping a pomôcť môžu aj masážne guľôčky.

4. Beh a jogging

Ako sme spomenuli vyššie, beh môže mať na päty veľmi nepríjemný dopad, najmä ak beháte na tvrdom povrchu a v nevhodnej obuvi. Ak sa už bolesť rozvinula a objavuje sa aj pri chôdzi, mali by ste jej dopriať čas na regeneráciu. Po vhodnej liečbe, ktorá bola opísaná napríklad pri tímových športoch, sa môžete vrátiť k chôdzi, ideálne k nordic walkingu, ktorý nohy trochu odľahčí. Postupujte pomaly a pridávajte rýchlosť iba do takej miery, aká vám je ešte pohodlná a príjemná.

Základom je vhodná, pružná obuv, ortopedické vložky do topánok a adekvátne množstvo odpočinku. Neznamená to, že sa budete doma povaľovať, musíte si uvedomiť, že telo potrebuje čas na regeneráciu. Napokon, je oveľa lepšie striedať rôzne športy, ako sa vzdať behu na celý život. Pätám odľahčíte napríklad pri plávaní.

Leave a Comment