Praktické tipy Zdravie

Vynikajúci darček pre aktívneho človeka

Rozmýšľate čo kúpiť človeku, ktorý je fyzicky veľmi aktívny? Či už má pravidelné intenzívne tréningy alebo namáhavú fyzickú prácu, inšpiráciu nájdete v tomto článku.

Výživové doplnky môžu byť skvelým darčekom pre aktívneho človeka alebo športovca. Máme samozrejme na mysli niečo zo športovej výživy napríklad proteín, bcaa či kreatín  Výber takéhoto darčeka pre športovca môže byť skvelým spôsobom, ako podporiť jeho fyzickú výkonnosť a celkové zdravie. Niektoré športy si vyžadujú špecializované výživové doplnky, ale existuje niekoľko takých doplnkov, ktorými nič nepokazíte, či už osoba, pre ktorú darček plánujete, cvičí, behá alebo hrá tenis. Tu je pár nápadov na darčeky vo forme výživových doplnkov:

1.   PROTEÍN:

Bielkoviny sú základnými stavebnými kameňmi a bez nich nie sme schopní získať alebo udržať si svaly. Pri ich nedostatku sa nedokážeme správne zregenerovať, budeme viac unavení a pri ich dlhodobom nedostatku môžeme mať dokonca aj problémy s imunitou. Každý športovec má zvýšenú potrebu bielkovín, a preto je proteínový prášok vhodným darčekom pre športovcov, ale aj pre aktívnych ľudí, ktorí chcú mať kvalitnejšiu životosprávu. Proteín je vhodný pre všetkých športovcov, ale najväčší benefit z neho budú mať pravdepodobne ľudia zaoberajúci sa silovým tréningom alebo fitness.

2.   BCAA (Branched-Chain Amino Acids)

BCAA sú aminokyseliny s rozvetveným reťazcom. Konkrétne ide o esenciálne aminokyseliny, ktoré si telo nedokáže vytvoriť samo. Ide o L-leucín, ktorý sa podieľa na znižovaní zvýšenej hladiny cukru v krvi, tvorí okamžitý zdroj energie a podporuje hojenie kostí kože a svalov. Ďalej izoleucín, ktorý stabilizuje hladinu energie a je potrebný aj pri tvorbe hemoglobínu, v kombinácii s ďalšími dvoma aminokyselinami obsiahnutými v BCAA zvyšuje energiu a pomáha pri hojení poškodeného svalového tkaniva. Poslednou aminokyselinou obsiahnutou v BCAA je valín, ktorý pomáha pri obnove tkanív a pomáha udržiavať správnu dusíkovú rovnováhu v tele.

3.   MULTIVITAMÍNY A MINERÁLY

Multivitamíny a minerály môžu byť užitočné pre všetkých športovcov, pretože zohrávajú kľúčovú úlohu v celkovom zdraví a optimálnom fungovaní organizmu. Hoci by sa mali prijímať najmä z pestrej stravy, mnohí ľudia vrátane športovcov môžu mať zvýšenú potrebu týchto živín, najmä ak majú skutočne časté a intenzívne tréningy alebo iné špecifické potreby.

4.   KREATÍN:

Kreatín je organická zlúčenina, ktorá sa prirodzene nachádza v ľudskom tele a v potravinách, najmä v červenom mäse a rybách. Jeho hlavnou funkciou je dodávať energiu bunkám, najmä tým, ktoré majú vysoké energetické nároky, ako sú svalové bunky. Kreatín sa ukladá práve vo svalových bunkách a pomáha zásobovať energiu pre krátkodobé aktivity s vysokou intenzitou, ako je napríklad silový tréning.

Prispieva tiež k obnove ATP (adenozíntrifosfátu), ktorý je hlavnou zásobárňou energie v bunkách. Rovnako zlepšuje regeneráciu svalov a zväčšuje ich objem. Niektoré štúdie tiež naznačujú, že kreatín môže mať pozitívny vplyv na celkové metabolické zdravie a kognitívne funkcie.

Leave a Comment