Praktické tipy Zdravie

Čo jesť, aby vás nebolel žalúdok?

Problémy so žalúdkom máva vyše polovica populácie. Aby sme sa im ale vyhli, budeme musieť zmeniť stravovacie návyky a zamerať sa viac na domáce potraviny, pri ktorých máme isté, že sú zdravé a zdraviu neškodlivé. Čo teda jesť, aby nás nebolel žalúdok a nemali sme problémy s trávením?

shutterstock_295261415

Jedzte via21c ovocia a zeleniny

Zvýšiť príjem ovocia a zeleniny by sme mali práve teraz cez zimu. Aj keď si ho nedokážete vypestovať na záhradke, ešte sa nájdu potraviny, ktoré síce zrejú cez leto alebo počas jesene a vy si ich dokážete uskladniť aj na zimné obdobie. Odporúčame zvýšiť kombináciu jabĺk, orechov, hrušiek, sliviek. Okrem toho nezanedbávajte príjem listového šalátu, papriky, paradajok, uhoriek, cukiet. Pripravte si chutný pokrm, do ktorého budete dávať minimum múky a zahusťovadiel. Odporúčame vám na zahusťovanie pokrmov ( najčastejšie polievok) používať namiesto múky skôr nastrúhaný zemiak. Namiesto kupovania čokolád a rôznych iných sladkých pochúťok si spravte ovocný šalát.

Stop hranolkám a ostatným vyprážaným jedlám

Aby vás nebolieval žalúdok, okrem toho, že do svojho jedálnička zahrniete viac ovocia a zeleniny, mali by ste sa vyhýbať vyprážaným jedlám. Hranolky, americké zemiaky, vyprážané rezne -aj toho vie vášmu žalúdku uškodiť a poznačiť ho. Spravte preto preň maximum, či to ide a radšej si namiesto vyprážaných jedál dajte jedlá pripravené výlučne len na prírodno. Namiesto hranoliek si zvoľte inú prílohu – ryžu alebo varené zemiaky.

Pozor na kapustu

Kapusta je síce pomerne veľmi zdravá (obsahuje veľké množstvo vitamínu C), viem vám ale narobiť nemalé komplikácie. Z kapusty nadúva. Preto ak ste odpozorovali, že vám kapusta nerobí moc dobre, radšej znížte jej príjem. Opatrne aj s fazuľou a šošovicou. Sú to síce dobroty a ešte k tomu aj zdravé. Na ich konzumáciu si však dávajte veľký pozor. Jesť ich môžete, ale nie moc veľa.

Polievka je základ

Tí, ktorí sa vyhýbajú polievkam, spozornite. Tým, že ich budete jedávať, zasýtite žalúdok a okrem toho si zabezpečíte lepšie trávenie. Akýkoľvek druh polievky je zdraví. Medzi najzdravšie polievky patria tieto polievky – vývarová ( hovädzia alebo kuracia), zeleninová, karfiolová, hŕstková a samozrejme aj kapustová.

Leave a Comment